loading...

20 tysięcy 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 trafi do polskiej armii. 4 grudnia br. Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z Fabryką Broni „Łucznik” w Radomiu umowę na dostawę tej broni.

VIS 100 to pistolet samopowtarzalny PR-15, który dotychczas nosił nazwę Ragun. Decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka dostał nazwę VIS 100. Nazwa VIS nawiązuje do pistoletu wz. 35 VIS produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936–1939. Liczba 100 jest odniesieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Broń trafi na wyposażenie WP oraz kadry dowódczej WOT. W Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte całe stany osobowe, jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy wybranych specjalności wojskowych. 20 tys. sztuk tej broni trafi do armii latach 2019–2022.

Dzięki nowemu kontraktowi możliwe będzie stopniowe ujednolicanie uzbrojenia indywidualnego żołnierzy z jednoczesnym wycofywaniem z eksploatacji przestarzałych pistoletów wojskowych kalibru 9 mm Makarow – można przeczytać w komunikacie MON.

Tymczasem na wyposażeniu zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego wciąż są olbrzymie ilości przestarzałych P-64 i P-83 zasilanych nabojem 9 mm x 18. Jest to broń, która nie spełnia wymagań współczesnego pola walki. Powinien je zastąpić bezkurkowy P-94 (Prexer WIST-94) dostosowany do zgodnej ze standardem NATO amunicji 9 mm x 19, który jednak bardzo szybko został uznany za broń niespełniającą oczekiwań. Już w 2007 Wojsko Polskie zaprzestało zakupów tych pistoletów. Od tamtej pory trwał też proces poszukiwania następcy, połączony z modyfikacją WIST-ów. 20 tys. pistoletów nie pozwoli na wymianę broni krótkiej w całym WP, czyżby więc lepsza broń miała znów trafić do WOT zamiast do zawodowej armii?

Pistolet jest wynikiem rozwijanej od 2013 roku konstrukcji PR-RAGUN i stanowi element indywidualnego systemu walki Tytan. W ubiegłym roku broń przeszła badania kwalifikacyjne. Pistolet VIS 100 jest bronią kurkową, którą przedkładają nad inne rozwiązania wojskowi nie tylko w Wojsku Polskim, ale też w innych armiach. VIS 100 to samopowtarzalna konstrukcja bazująca na szkielecie ze stopu aluminium z kurkowym mechanizmem uderzeniowym. To pistolet metalowy z niewielką ilością elementów z tworzywa sztucznego. Broń dostosowana jest do mocowania dodatkowych akcesoriów na umieszczonej w przedniej części szkieletu szynie montażowej.

Jak już pisałem nazwa nowej broni nawiązuje do słynnego Visa – polskiego pistoletu samopowtarzalnego wz.35, konstrukcji Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego oraz Feliksa Modzelewskiego. Pierwotna nazwa pistoletu WiS, utworzona od pierwszych liter nazwisk konstruktorów, została na żądanie Departamentu Uzbrojenia II RP zmieniona na Vis (łac. – siła). Według niektórych źródeł (m.in. czasopisma Guns & Ammo), pistolet ten jest jednym z najlepszych pistoletów wojskowych, jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane.

Pierwszy prototyp powstał w 1930 roku. Projekt zgłoszono do Urzędu Patentowego w Warszawie 15 stycznia 1931 r. Patent na „Pistolet samoczynny” nr 15567 przyznano 8 lutego 1932 roku. Chociaż generalnie pistolet był wzorowany na Colcie M1911 to miał także kilka nowatorskich rozwiązań. W 1936 r. Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła produkcję seryjną. Równocześnie wprowadzono pistolet na uzbrojenie kadry zawodowej Wojska Polskiego. Do wybuchu wojny wyprodukowano 49 400 sztuk pistoletów.

Po przejęciu fabryki przez Niemców w 1939 r. produkcję kontynuowano w uproszczonej wersji związanej z niemieckimi wymaganiami produkcji masowej. Niemcy wyprodukowali 312-385 tysięcy Visów. Niemieckie Visy miały niższą jakość od pierwowzoru i nosiły oznaczenie Pistole 35(p). Pistolet był także montowany w warunkach konspiracyjnych, z części wykradanych z fabryki.

Od 1992 był ponownie produkowany w kolekcjonerskich seriach w Zakładach Metalowych Łucznik w Radomiu. W 2010 roku fabryka ponownie wypuściła krótką serię informacyjną replik. Od 2017 r. w Radomiu zdecydowano o wprowadzeniu pistoletu do seryjnej produkcji w związku z zapotrzebowaniem rynku kolekcjonerskiego.

 

Łęczna 13 grudnia

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876