Prace przygotowawcze nad budową nowego mostu na rzece Wieprz w Łęcznej trwają już od kilku tygodni. Usunięto drzewa i przygotowano zjazdy dla ciężkiego sprzętu.

Remont rusza z opóźnieniem. Rozpoczęcie prac planowane było już na pierwszy kwartał 2022 roku, a zakończenie na przełomie 2023 i 2024 roku. Niestety nic z tego nie wyszło. Najpierw po postępowaniu przetargowym z 2021 roku firmy wycofywały swoje oferty, bo na skutek napaści Rosji na Ukrainę zerwany został łańcuch dostaw i materiały budowlane drastycznie podrożały.

Budynek na osiedlu Samsonowicza w Łęcznej w którym przez lata mieścił się oddział banku PKO, zostanie przejęty przez starostwo powiatowe w Łęcznej. Już są plany co do przyszłego wykorzystania tego obiektu.

Wcześniej nieruchomością zainteresowany był urząd miejski w Łęcznej, jednak zrezygnowano z zakupu po analizie wykluczającej przebudowę obiektu na potrzeby sali widowiskowo-kinowej.

Miłośnicy fast foodów i smakosze kultowych frytek mają powód do radości – Łęczna wkrótce przywita jednego z największych graczy na światowym rynku gastronomicznym. Restauracja McDonald's, będąca ikoną amerykańskiego stylu życia, szykuje się do otwarcia swojej filii w samym sercu miasta. Ta inwestycja nie tylko przyciągnie fanów charakterystycznych dań, ale także przyczyni się do wzrostu ekonomicznego i zwiększenia atrakcyjności Łęcznej.

Miasto Łęczna przekazało za symboliczną kwotę, równą 1% wartości, działkę pod rozbudowę parkingu przy szpitalu i budowę nowego oddziału.

Celem jest zapewnienie większej wygody dla pacjentów i personelu, a jednocześnie utrzymanie bezpłatnego dostępu do parkingu.

W lipcu radni zatwierdzili sprzedaż gminnej działki o wartości 1,1 miliona złotych netto, z 99% bonifikatą, na rzecz powiatu łęczyńskiego. Nieruchomość posłuży rozbudowie bezpłatnej strefy parkingowej oraz utworzenie Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego, które będzie mogło przyjąć od 30 do 35 pacjentów.

Redakcja: Burmistrzu - jednak McDonald's?

Decyzja giganta o inwestycji w Łęcznej jest potwierdzeniem atrakcyjności naszego miasta jako pożądanego rynku biznesowego. Myślę, że złote łuki restauracji McDonald's ucieczką wielu mieszkańców, którzy czekali na taki punkt na mapie naszego miasta. Warto tu przypomnieć, że przed rokiem podobną decyzję o dużej inwestycji w Łęcznej podjął uznany deweloper TBV, który na osiedlu Bobrowniki wybuduje kilkaset nowoczesnych mieszkań!
Natomiast dla osób nieposiadających zdolności kredytowej ważną informacją jest fakt, że Gmina Łęczna w sierpniu przystąpiła do programu Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Realizacja tego programu umożliwi osobom bez wystarczającej zdolności kredytowej i w gorszej sytuacji materialnej uzyskanie nowych lokali mieszkalnych. Optymistyczny plan SIM przewiduje wybudowanie aż 366 gotowych do zasiedlenia mieszkań w ramach tego programu. Lokale zostaną wyposażone m.in. w przygotowane łazienki, kuchnie, stolarkę drzwiową oraz wykończone podłogi i pomalowane ściany. Najemcom pozostanie jedynie umeblowanie według własnego uznania.
Łęczna dynamicznie się rozwija, przykładając dużą wagę do sektora edukacji, rozbudowy sieci dróg miejskich i na terenie sołectw oraz przyciągania nowych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy.
Prowadzę szereg rozmów z potencjalnymi inwestorami, dla których nasza miejscowość okazuje się niezwykle atrakcyjna.

Rozpoczął się przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej łączącej Lublin, Łęczną i Bogdankę.
Zadaniem wykonawców będzie przygotowanie projektów budowlanych oraz opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej.

Nowe przedszkole to kamień milowy w rozwoju infrastruktury edukacyjnej na Bobrownikach. Wyczekiwany moment nadszedł i w Urzędzie Miejskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy na budowę nowoczesnego przedszkola, które będzie zrealizowane w ramach programu "Polski Ład". To krok w rozwoju miasta i szansa dla naszych najmłodszych mieszkańców.
Zaangażowane w projekt konsorcjum firm, Dom-Expert Sp. z o.o. oraz eDom KS-BUD Sp. z o.o., będą odpowiedzialne nie tylko za wykonanie prac projektowych, ale również za uzyskanie niezbędnych uzgodnień i realizację samych prac budowlanych. Szacowany koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ogromne 12.792.000,00 złotych. Jednak to nie koniec dobrych wieści! Dofinansowanie ze strony Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych wyniesie aż 10.200.000,00 złotych.

Mieszkania w Łęcznej nadal są w wysokiej cenie i cieszą dużym zainteresowaniem. Po latach przerwy w Łęcznej zaczęły powstawać mieszania i stworzył się wyczekiwany rynek pierwotny. Po projekcie Magnolia Residence z trzema blokami, a następnie będącym na ukończeniu Cichym Zakątku (spółdzielni Skarbek) także z trzema blokami przyszedł czas na jeszcze większą inwestycję.

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęcznej jest w pełnym rozkwicie. Prace rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku i planowo zakończą się w listopadzie tego roku. Projekt inwestycji obejmuje kompleksową termomodernizację budynków szkoły, wykorzystując przy tym odnawialne źródła energii i zaawansowany system zarządzania energią. Wizualnym efektem postępu prac jest już nowa elewacja szkoły, jednak warto zaznaczyć, że wiele innych istotnych działań zostało już wykonanych.

Dobre wieści spłynęły do Gminy Łęczna. Dzięki dużym zabiegom i staraniom pozyskano pieniądze na stworzenie publicznego żłobka w naszym miasteczku. Ta inwestycja stała się możliwa dzięki programowi "Maluch plus", ogłoszonemu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To ogromna szansa dla całej Polski, ponieważ powstanie blisko 90 tysięcy nowych miejsc opieki żłobkowej, a aż 110 z nich będzie dostępnych właśnie w Łęcznej. A co najlepsze, koszty całego przedsięwzięcia pokryje budżet państwa.
Gmina Łęczna otrzymała pokaźną sumę 4.852.129,00 złotych, która zostanie przeznaczona na przebudowę budynku tzw. "małej szkoły" znajdującego się przy ulicy Staszica 17. Ta znacząca inwestycja pozwoli na dostosowanie budynku do potrzeb żłobka i zapewni lepsze warunki opieki dla najmłodszych mieszkańców.

Przez tydzień w łęczyńskim szpitalu polsko-amerykańskie zespoły chirurgów przeprowadzały operacje ukraińskich dzieci. Oddział rehabilitacyjny został dostosowany do potrzeb małych pacjentów i ich opiekunów. Dzieci, które przybyły z bliznami po oparzeniach, wrodzonymi wadami i nadzieją na zdrowie, wychodziły ze szpitala z opatrunkami, ale z uśmiechami na twarzy.
Inicjatywa pomocy ukraińskim dzieciom została zrealizowana dzięki współpracy SPZOZ w Łęcznej z lekarzami z amerykańskiej fundacji "Doctors Collaborating to Help Children" (Lekarze Współpracujący dla Dzieci). Fundacja sfinansowała przyjazd i pobyt grupy 20 dzieci wraz z opiekunami w Polsce.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876