Od 1 marca rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie pociechy do przedszkola publicznego. W Łęcznej funkcjonują cztery takie placówki zapewniające opiekę zapisanym dzieciom. Dla rodziców to wygodne i komfortowe rozwiązanie, a miasto w odróżnieniu od innych aglomeracji jest w stanie zapewnić opiekę wszystkim zapisanym maluchom.

Miasto Łęczna poinformowało, że poszukuje społecznych opiekunów kotów żyjących na wolności. Chodzi o zwierzęta bez właścicieli, które często są zaniedbane i głodne.

Opiekunem społecznym kotów tzw. karmicielem może zostać osoba fizyczna lub organizacja społeczna zajmująca się ochroną zwierząt, która złożyła wniosek o zarejestrowanie jako karmiciel w Urzędzie Miejskim w Łęcznej.

W szkole Króla Kazimierza Jagiellończyka zagościła inicjatywa mająca na celu pomoc uczennicom w trudnych chwilach związanych z miesiączką. Różowa skrzyneczka menstruacyjna, zainstalowana w damskiej toalecie na parterze, stała się symbolem wsparcia i troski o zdrowie oraz godność uczennic. To innowacyjne podejście do kwestii higieny osobistej zdobyło uznanie społeczności szkolnej.

W końcu można zastrzec swój PESEL przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Wystartowała nowa usługa dla obywateli.

Instytucje finansowe, notariusze i sądy mogą już rozpocząć proces integracji z systemem. Mają czas na wdrożenie nowego rozwiązania do 1 czerwca 2024 r. Wtedy to ustawa będzie obowiązywała w pełni, tzn. obywatele, którzy będą mieli zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane np. ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać.

Sylwia, mająca 38 lat musi stoczyć nierówną walkę z rakiem, robiąc to nie tylko dla siebie, ale także dla rodziny i swojej 8-letniej córki. Stan kobiety jest krytyczny.

Zaledwie kilka miesięcy temu cieszyła się każdym dniem spędzonym z bliskimi i przyjaciółmi, jednak pod koniec września wszystko się zmieniło, gdy jej stan zdrowia znacząco się pogorszył. Wyniki badań potwierdziły, że nowotwór powrócił z większą siłą.

Kolejny miesiąc mieszkańcy SM Batory czekają m.in. na obiecane obniżenie czynszów, a prezes Fijałkowski nagle zmienia zdanie w tej sprawie.

Ponownie przypomnijmy, miejski radny Mariusz Fijałkowski z PIS, od wielu miesięcy podburzał mieszkańców SM Batory, aby podczas walnego zgromadzenia odwołali dotychczasową prezeskę Renatę Wasilewicz-Deskę. Argumentował to drożyzną, wysokimi zarobkami prezeski, a także koniecznością większej jawności w spółdzielni.

Minęło 5 lat od Pana wyboru na stanowisko burmistrza. To dobry czas na podsumowanie efektów. Jak Pan ocenia ten czas??
Przyszło mi sprawować tę zaszczytną funkcję w niespotykanych dotąd warunkach. Lata pandemii, a następnie wybuch wojny w Ukrainie. Wszystko to miało ogromny wpływ na realizację zadań samorządowych. Na szczęście udało się zrealizować założone cele. To co szczególnie cieszy to diametralna poprawa kondycji finansowej Gminy. W ciągu ostatnich 5 lat udało się obniżyć zadłużenie gminy o ponad 60% z ponad 20 mln zł do poziomu 7 mln zł przy jednoczesnej realizacji dziesiątek inwestycji. To ogromny sukces rzadko spotykany w innych samorządach w Polsce, gdzie raczej zauważa się tendencję odwrotną czyli nadmierne zadłużanie. Jest to zasługa bardzo skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych oraz właściwego gospodarowania finansami za co wielokrotnie byliśmy doceniani w ogólnopolskich rankingach.

Od trzydziestu już lat słychać wrzawę na korytarzach i dzwonek zapraszający na lekcję w szkole podstawowej nr 4 w Łęcznej. Z okazji jubileuszu uczniowie i nauczyciele spotkali się aby uczcić ten podniosły dzień.

Z żalem zawiadamiamy, że Czaruś Tarka, młody chłopiec z okolic Łęcznej, przegrał swój bój z chorobą. Jego dramatyczne losy były obserwowane przez liczne serca, które zjednoczyły się w walce o jego zdrowie. Organizowano zbiórki, charytatywne wydarzenia, a ludzie szukali wszelkich możliwych środków, aby pomóc chłopcu.

Historia Czarka to opis wydarzeń z ubiegłego roku. W styczniu pojawiły się u niego problemy z koncentracją, poranne mdłości i bóle głowy. Diagnoza była przerażająca - bardzo złośliwy guz w głowie, którego tylko w części udało się usunąć. W marcu Czaruś rozpoczął trudną walkę, przechodząc przez 4 bloki chemioterapii, podczas których nie obyło się bez komplikacji: ataku padaczki i silnej reakcji alergicznej na lek.

Wiadomo już na pewno, że będziemy mieli swojego posła w nowym sejmie. Kandydujący w naszym okręgu z listy Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Bojarski, dyrektor łęczyńskiego szpitala, został posłem. Zdobył ogółem 10 672 głosy. Poza nim z listy KO w naszym okręgu do sejmu weszli: Marta Wcisło (68 449 głosów) oraz Michał Krawczyk (12 009 głosów).

Mandaty poselskie w naszym okręgu zdobyli także:

Nie bądź bierny, Twój głos się liczy!

W niedzielę 15 października wybory do Sejmu i Senatu RP. Od nich zależy kto przez kolejne 4 lata będzie sprawował władzę w Polsce. Od nich zależy też m.in. czy Łęczna będzie miała w końcu swojego posła, czy może to Świdnik zbierze, aż dwa mandaty, a Łęcznianom pozostanie jedynie narzekanie przez kolejne lata.

Tym tekstem chcemy zachęcić Państwa, a szczególnie pozostające w domach kobiety, do aktywnego udziału w wyborach. Kto w nich nie uczestniczy ten marnuje swoją szansę na podjęcie decyzji dla siebie, ale także dzieci, rodziców i dziadków.

Głosuj, Bo Twój Głos Ma Znaczenie!

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876