13 maja odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą żydowskim ofiarom II wojny światowej.

Historia Łęcznej od początków założenia związana jest ze społecznością żydowską. Samodzielna gmina wyznaniowa uformowała się w mieście już na początku XVI wieku.

PIS przegrywa Łęczną
W gminie Puchaczów, jednej z najbogatszych gmin w Polsce, doszło do historycznej zmiany władzy. Po 30 latach rządzenia Adam Grzesiuk ustąpił miejsca Urszuli Hucz.

W drugiej turze wyborów Urszula Hucz zdobyła 1433 głosy, co stanowiło 51,03 proc. wszystkich głosów, pokonując Adama Grzesiuka, który otrzymał 1375 głosów (48,97 proc.). W pierwszej turze różnica była minimalna, wynosząc zaledwie 7 głosów na korzyść dotychczasowego wójta.

W gminie Spiczyn doszło do zmiany na stanowisku wójta. Tomasz Iwanicki, menedżer z 20-letnim stażem, zdecydowanie wygrał wybory, pokonując Michała Woźniaka, rolnika i członka zarządu powiatu.

Tomasz Iwanicki zdobył 1445 głosów, a na Michała Woźniaka zagłosowały 922 osoby. Dotychczasowa wójt Dorota Szczęsna nie zakwalifikowała się nawet do drugiej tury.

W gminie Cyców doszło do zmiany władzy. Dotychczasowy wójt Wiesław Pikuła, który sprawował urząd przez dwie kadencje, przegrał z Martą Kociubą, swoją byłą zastępczynią.

W drugiej turze wyborów Marta Kociuba (PiS) zdobyła 1895 głosów, pokonując Wiesława Pikułę (PSL), który uzyskał 1089 głosów.

Od 1 marca rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie pociechy do przedszkola publicznego. W Łęcznej funkcjonują cztery takie placówki zapewniające opiekę zapisanym dzieciom. Dla rodziców to wygodne i komfortowe rozwiązanie, a miasto w odróżnieniu od innych aglomeracji jest w stanie zapewnić opiekę wszystkim zapisanym maluchom.

Miasto Łęczna poinformowało, że poszukuje społecznych opiekunów kotów żyjących na wolności. Chodzi o zwierzęta bez właścicieli, które często są zaniedbane i głodne.

Opiekunem społecznym kotów tzw. karmicielem może zostać osoba fizyczna lub organizacja społeczna zajmująca się ochroną zwierząt, która złożyła wniosek o zarejestrowanie jako karmiciel w Urzędzie Miejskim w Łęcznej.

W szkole Króla Kazimierza Jagiellończyka zagościła inicjatywa mająca na celu pomoc uczennicom w trudnych chwilach związanych z miesiączką. Różowa skrzyneczka menstruacyjna, zainstalowana w damskiej toalecie na parterze, stała się symbolem wsparcia i troski o zdrowie oraz godność uczennic. To innowacyjne podejście do kwestii higieny osobistej zdobyło uznanie społeczności szkolnej.

W końcu można zastrzec swój PESEL przed ewentualnymi konsekwencjami kradzieży tożsamości. Wystartowała nowa usługa dla obywateli.

Instytucje finansowe, notariusze i sądy mogą już rozpocząć proces integracji z systemem. Mają czas na wdrożenie nowego rozwiązania do 1 czerwca 2024 r. Wtedy to ustawa będzie obowiązywała w pełni, tzn. obywatele, którzy będą mieli zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów i na skradzione im dane np. ktoś wyłudzi kredyt, nie będą musieli takiego kredytu spłacać.

Sylwia, mająca 38 lat musi stoczyć nierówną walkę z rakiem, robiąc to nie tylko dla siebie, ale także dla rodziny i swojej 8-letniej córki. Stan kobiety jest krytyczny.

Zaledwie kilka miesięcy temu cieszyła się każdym dniem spędzonym z bliskimi i przyjaciółmi, jednak pod koniec września wszystko się zmieniło, gdy jej stan zdrowia znacząco się pogorszył. Wyniki badań potwierdziły, że nowotwór powrócił z większą siłą.

Kolejny miesiąc mieszkańcy SM Batory czekają m.in. na obiecane obniżenie czynszów, a prezes Fijałkowski nagle zmienia zdanie w tej sprawie.

Ponownie przypomnijmy, miejski radny Mariusz Fijałkowski z PIS, od wielu miesięcy podburzał mieszkańców SM Batory, aby podczas walnego zgromadzenia odwołali dotychczasową prezeskę Renatę Wasilewicz-Deskę. Argumentował to drożyzną, wysokimi zarobkami prezeski, a także koniecznością większej jawności w spółdzielni.

Minęło 5 lat od Pana wyboru na stanowisko burmistrza. To dobry czas na podsumowanie efektów. Jak Pan ocenia ten czas??
Przyszło mi sprawować tę zaszczytną funkcję w niespotykanych dotąd warunkach. Lata pandemii, a następnie wybuch wojny w Ukrainie. Wszystko to miało ogromny wpływ na realizację zadań samorządowych. Na szczęście udało się zrealizować założone cele. To co szczególnie cieszy to diametralna poprawa kondycji finansowej Gminy. W ciągu ostatnich 5 lat udało się obniżyć zadłużenie gminy o ponad 60% z ponad 20 mln zł do poziomu 7 mln zł przy jednoczesnej realizacji dziesiątek inwestycji. To ogromny sukces rzadko spotykany w innych samorządach w Polsce, gdzie raczej zauważa się tendencję odwrotną czyli nadmierne zadłużanie. Jest to zasługa bardzo skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych oraz właściwego gospodarowania finansami za co wielokrotnie byliśmy doceniani w ogólnopolskich rankingach.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876