Dwa nowe urządzenia kupione przez WOŚP w ramach tegorocznej akcji trafiły do łęczyńskiego szpitala. Mają pomóc w szybkiej diagnozie sepsy, a szybka diagnoza w tym przypadku jest na wagę życia. Jak wynika ze statystyk,  przyczyną 20 procent zgonów na całym świecie jest właśnie sepsa.

W najnowszej historii takiego wydarzenia w Łęcznej nie było. Defilada, ślubowanie, dziesiątki żołnierzy, sprzęt wojskowy, a nawet czołg poruszający się ulicami Łęcznej.

16 września br. na Rynku II w Łęcznej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa 69 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach "Wakacji z WOT" w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W swojej kategorii Łęczna nie ma sobie równych i zajęła 1 miejsce na Lubelszczyźnie, a ogółem 18 w kraju w rankingu „oszczędny urząd - ranking wydatków na administrację” dwutygodnika Wspólnota.

Oszczędny urząd - ranking wydatków na administrację został przygotowany na podstawie wydatków bieżących w dziale 750 administracja publiczna, z wyłączeniem wydatków na remonty bieżące.

Tygodnik porównał wydatki na administrację w przeliczeniu na mieszkańca i w kategorii „Miasta Powiatowe 20-30 tys. mieszkańców” Łęczna uplasowała się na 18 miejscu spośród 81 notowanych z wydatkami 424,80 zł. Za Łęczną uplasowały się m.in. Lubartów 482,55, Biłgoraj - 486,29, Łuków - 547,73.

Kamil Kulig, były dziennikarz „Pojezierza” obecnie tygodnika "Wspólnota Łęczyńska", odnosi triumf w procesie sądowym przeciwko staroście powiatu łęczyńskiego, Krzysztofowi Niewiadomskiemu. Wyrok sądu apelacyjnego, rzuca światło na kwestię dziennikarskiego prawa do ujawniania faktów oraz kontrolowania działań publicznych.

Wartość dziennikarstwa lokalnego jako strażnika etyki władzy i przejrzystości działań publicznych znów została potwierdzona w wyroku sądu apelacyjnego. W trakcie procesu, który toczył się od marca 2021 roku, Kamil Kulig stanął w obliczu zarzutu naruszania dobrego imienia starosty powiatu łęczyńskiego, Krzysztofa Niewiadomskiego. Kulig podejmował śledztwo w kontekście zameldowania byłego bramkarza reprezentacji Polski, Arkadiusza Onyszki, w domu starosty tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku.

Opinia starostwa łęczyńskiego, dotycząca trzech potencjalnych wariantów budowy obwodnicy, wywołała fale oburzenia wśród mieszkańców osiedli Bobrowniki, Niepodległość oraz nowego osiedla powstającego "za garażami".

Koncepcja obwodnicy, która ma odciąć dostęp do lasu i przeciąć tereny zabudowy, spotkała się z dezaprobatą społeczności lokalnej.

Przypomnijmy, że na stole leżą trzy różne warianty ewentualnej trasy obwodnicy Łęcznej. Dwa z nich zlokalizowane są po stronie północnej (w tym tzw. wariant społeczny), a trzeci obejmuje wariant południowy.

Generalny wykonawca zaprasza osoby zainteresowane dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” na spotkanie informacyjne. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek i wtorek 17 i 18 lipca 2023 r. o godzinie 18.00 w Centrum Kultury w Łęcznej, ul. Obrońców Pokoju 1, 21-010 Łęczna.

Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze” można uzyskać na kwotę 136 200 złotych.

Najważniejsza inwestycja drogowa tej kadencji dobiegła końca. Sieć nowych dróg wyjazdowych z centrum Łęcznej została zakończona.

Drogi budowano w dwóch etapach. W pierwszym wybudowano drogę przy kościele pw. św. Barbary łącząc al. Jana Pawła II z ulicą Kardynała Wyszyńskiego. Powstała też nowa droga przy starostwie aż do komendy policji.

Jak rozpoczął się rok 2023

Nowy Rok rozpoczął się bardzo dobrze. W styczniu otworzyliśmy ulicę w kierunku osiedla Bobrowniki, która była ostatnim elementem budowy sieci nowych połączeń w centrum miasta. Teraz z tego miejsca możemy wyjechać szybko i bezpiecznie w trzech kierunkach: al. Jana Pawła II, ul. Krasnystawskiej oraz ul. Wierzbowej na Bobrownikach, przy okazji korzystając z blisko 200 nowych miejsc parkingowych.

Nie zwalniamy tempa. W marcu sfinalizowaliśmy modernizację ul. Gwarków a prace kończymy na drogach w Witaniowie, Podzamczu i Starej Wsi Kolonii. Nie zapominamy o oświacie. Trwają zaawansowane prace termomodernizacyjne Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej oraz postępowanie przetargowe na budowę nowego przedszkola. Został również złożony kilkumilionowy wniosek na budowę nowoczesnego żłobka. Dodatkowo jeszcze w marcu wyłonimy wykonawców kolejnych inwestycji drogowych: przebudowy aż 20 ulic miejskich oraz drogi w Trębaczowie.

Dzisiaj, tj. 13 stycznia 2023 r. Rada nadzorcza LW Bogdanka S.A. powołała Kasjana Wyligałę na stanowisko prezesa.

"Zgodnie z przedłożonym oświadczeniem, Pan Kasjan Wyligała nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej wobec LW Bogdanka S.A. jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej, spółki kapitałowej lub jako członek organu spółki kapitałowej, ani nie uczestniczy w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu" - poinformowano w komunikacie.

W Łęcznej otworzono pierwsze sztuczne lodowisko. Otworzono je na Rynku I. Lodowisko w Łęcznej ma blisko 300 metrów kwadratowych powierzchni. Na miejscu działa też wypożyczalnia sprzętu, wyposażone nawet w ostrzałkę do łyżew.

Policjanci zatrzymali 36-letniego mieszkańca gminy Ludwin, który w święta wybił szybę w drzwiach do zakrystii i wszedł do kościoła. Tam zniszczył figurkę z szopki bożonarodzeniowej, a następnie zasnął w konfesjonale.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876