loading...

Co prawda podawaliśmy już informacje o rygorach w czerwonej strefie, ale ponieważ sytuacja jest dynamiczna i wciąż dochodzą jakieś nowe zakazy piszemy o tym jeszcze raz, z zastrzeżeniem, że to stan na dzisiaj, na godz. 16. Rząd szykuje nowe nakazy i zakazy.

Jakie więc obostrzenia obowiązują w czerwonej strefie? Czego nie wolno robić mieszkańcom? A co jest obowiązkowe?

Przede wszystkim maseczki. W całej Polsce, w tym oczywiście w strefie czerwonej, obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe na ulicy, chodniku, na parkinach, w windzie i klatce schodowej itd.

W czerwonej strefie obowiązuje zakaz organizowania targów i kongresów. Obowiązuje zakaz działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności. Mogą się odbywać wydarzenia kulturalne, ale musi być spełnionych kilka warunków. Pierwszy to oczywiście zasłanianie ust i nosa. W przypadku wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, klubach muzycznych, salach widowiskowo-sportowych, w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, widzowie mogą siedzieć tylko na co czwartym miejscu, między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m, a zajęte może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Kina – maksymalnie 25 proc. osób na widowni, odstępy przynajmniej 1,5 m oraz obowiązek noszenia maseczek. Z kolei w wydarzeniach na otwartym powietrzu liczba widzów nie może przekroczyć 100 osób, a między nimi musi być zachowany odstęp 1,5 m.

Czerwona strefa to spore zmiany dla kościołów. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia w miejscach kultu religijnego może przebywać tylko do 50 proc. osób w stosunku do ilości miejsc. Oczywiście w kościele należy mieć cały czas zasłonięte usta i nos. Z tego obowiązku wyłączony jest tylko ksiądz.

W lokalach gastronomicznych na terenie czerwonej strefy musi przypadać przynajmniej 4 m2 na osobę, a klienci muszą mieć założone maseczki do momentu zajęcia miejsc przy stole. Restauracje, bary i inne miejsca, gdzie podawana jest żywność, nie mogą pracować w nocy, w godzinach 22:00-6:00. Nie dotyczy to tylko tych miejsc, gdzie jest sprzedawana żywność na wynos.

Działalność hotelarska może być prowadzona, ale w hotelach nie mogą funkcjonować ani dyskoteki, ani kluby nocne, a także inne miejsca, gdzie można tańczyć.

Baseny i aquaparki w strefie czerwonej mogą przyjąć tyle osób, ile wynosi maksymalnie 75 proc. obłożenia obiektu. Siłownie w czerwonej strefie – jedna osoba na 10 m2.

Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos oraz zachować 1,5-metrowy odstęp.

Wesela, przyjęcia komunijne i inne uroczystości rodzinne – maksymalnie 50 osób. Uczestnicy są także zobligowani do zakrywania ust i nosa.

Transport publiczny – jak podaje serwis rządowy, w strefie czerwonej pojazdy mogą przewozić tyle osób, ile wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przewidzianych dla konkretnego rodzaju środka lokomocji przy jednoczesnym zachowaniu w pojeździe co najmniej 50 proc. wolnych miejsc siedzących.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu i piercingu – w salonie może przebywać tylko jeden klient.

Warto też przypomnieć, że od dzisiaj w sklepach spożywczych, aptekach itp. obowiązuje w godz. 10-12 (od poniedziałku do piątku – w weekendy go nie ma) zakaz sprzedaży osobom poniżej 60 roku życia. W tych godzinach mogą kupować osoby 60-letnie i starsze.

 

Łęczna 15 października 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876