loading...

Kiedy powinny odbyć się wybory prezydenckie? Sondaż na ten temat przeprowadziła pracownia IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Tylko 25,4 proc. respondentów poparło forsowany przez PiS majowy termin wyborów.

Największa grupa pytanych - 32,1 proc. badanych Polaków przesunęłoby wybory o rok, nie podając jednak konkretnej daty.

Badani mogli też wybrać jeden z pięciu przyszłych miesięcy tego roku. Za wyborami w sierpniu opowiedziało się 5,6 proc. respondentów, za wrześniem 5,8 proc., za październikiem 10,4 proc., listopadem 5,9 proc. a za grudniem 2020 roku 3,7 proc. ankietowanych.

Za opóźnionymi, ale przeprowadzonymi jeszcze w tym roku wyborami opowiedziało się więc 31,4 proc. pytanych. W sumie za wyborami opóźnionymi od trzech miesięcy do roku było 63,5 proc. badanych Polaków.

Aż o dwa lata wybory przesunęłoby 5,5 proc. respondentów. Opcję "trudno powiedzieć" wybrało z kolei 5,6 proc. uczestników badania.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 24-25 kwietnia 2020 roku, metodą CATI, na 1100-osobowej grupie respondentów. Źródło „Rzeczpospolita”.

Za zmianą terminu i zasad wyborów opowiedzieli się już m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Sąd Najwyższy i przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej oraz OBWE – paneuropejska organizacja zajmująca się oceną procesów wyborczych na świecie, która zrzesza 56 dobrowolnych członków w tym Polskę, pozostałe kraje europejskie ale też USA i Kanadę. Również Kościół Katolicki, a konkretnie Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zwróciła się z apelem: … aby w dialogu między stronami poszukiwać takich rozwiązań, które nie budziłyby wątpliwości prawnych i podejrzenia nie tylko o naruszenie obowiązującego ładu konstytucyjnego, ale i przyjętych w demokratycznym społeczeństwie zasad wolnych i uczciwych wyborów.

Łęczna 28 kwietnia 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876