loading...

W Gdańsku odbędą się dzisiaj uroczystości pogrzebowe zamordowanego prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza. W południe w Bazylice Mariackiej rozpocznie się msza pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. W tej świątyni prezydent Adamowicz zostanie pochowany. Mieszkańcy Gdańska, którzy nie zdołają dostać się do bazyliki, będą mogli obserwować uroczystości pogrzebowe na telebimach ustawionych w różnych punktach miasta.

W piątek trumna z ciałem Pawła Adamowicza została przeniesiona z Europejskiego Centrum Solidarności do Bazyliki Mariackiej. Trumnie z ciałem prezydenta Gdańska, która wyruszyła w piątek o godz. 17 z Europejskiego Centrum Solidarności towarzyszyły tłumy. Kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami miasta z uwzględnieniem najważniejszych miejsc dla Pawła Adamowicza, jego rodziny i mieszkańców. Po przejściu konduktu żałobnego przed Bazylikę Mariacką trumnę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z karawanu do świątyni wspólnie wnosiło sześciu prezydentów (jeden były) polskich miast: Poznania, Warszawy, Sopotu, Lublina, Gliwic i Wrocławia. Trumnę nieśli: Rafał Trzaskowski, Jacek Karnowski, Zygmunt Frankiewicz, Krzysztof Żuk, Jacek Jaśkowiak oraz Rafał Dutkiewicz. W Bazylice Mariackiej odprawiono mszę, w której uczestniczyli gdańszczanie i przyjezdni. Pozostali oglądali transmisję z wydarzenia na rozstawionych telebimach.

W sobotę o 12 rozpocznie się pogrzebowa msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Urna z prochami zostanie złożona w kaplicy św. Marcina, w niszy, w bocznej nawie w Bazylice Mariackiej.

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prezydent Andrzej Duda, delegacja rządowa na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim oraz ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli również przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wszyscy byli prezydenci RP: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Belka i Jerzy Buzek. Mają być też obecni były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.

Polskie samorządy reprezentować będzie 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju. W uroczystości w Bazylice Mariackiej udział wezmą także senatorowie i posłowie z Pomorza. Prezydium Sejmu reprezentować będzie wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, a Senat wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) i senator Antoni Szymański (PiS).

Uroczystości pogrzebowe transmitowane będą na telebimach nie tylko w różnych punktach Gdańska, ale i wielu innych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu.

W całym kraju od piątku od godziny 17:00 obowiązuje żałoba narodowa. Zakończy się dzisiaj o 19:00.

Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika w ostatnią niedzielę w czasie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Lekarze przez kilkanaście godzin walczyli o jego życie. Bezskutecznie. Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek o 14:03. Miał 53 lata.

Jego śmierć spowodowała wznowienie i ożywienie debaty na temat mowy nienawiści obecnej w polskiej polityce, ale także na stadionach, na ulicy, w mediach, w dużej mierze tych publicznych. Przypomina się o narastającym problemie ksenofobii, antysemityzmu, dyskryminacji ze względu na płeć i orientację seksualną.

Łęczna 19 stycznia

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876