loading...

Policjanci razem z zawodniczkami MKS Lublin i Kabaretem „Ani Mru Mru” kolejny raz angażują się w działania promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Spot z ich udziałem pn. „Odblaski ratują życie - świeć przykładem”, kierowany do osób pieszych od 28 lutego jest wyświetlany w 50 autobusach MPK Lublin.

W minionym roku na drogach naszego województwa utrzymaliśmy tendencję spadkową dotyczącą liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych. Ogółem w 2017 roku doszło do 1245 wypadków, a w 2016 r. było ich o 21 więcej. Na drogach naszego województwa zginęło 156 osób, rannych zostało 1438. To o 22 mniej ofiar śmiertelnych i 47 rannych niż w 2016. Niestety wzrosła liczba pieszych, którzy zginęli w wypadkach ( wzrost z 44 do 61). Z winy osób pieszych najczęściej dochodzi do wypadków z powodu nieostrożnego wejścia na jezdnię przed jadący pojazd oraz przekraczania jezdni w miejscu niedozwolonym.

Do największej liczby zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesienno –zimowych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że auta nie da się zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i zminimalizować skutki.

Obowiązujące przepisy nakazują pieszym, którzy poruszają się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, noszenie elementów odblaskowych. Taki odblaski powinien być umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Łęczna 1 marca

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876