
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w powiecie łęczyńskim. W…
Czytaj całośćPolicjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w powiecie łęczyńskim. W…
Czytaj całośćMinisterstwo Zdrowia poinformowało w piątek o ponad 11 539 nowych przypadkach zachorowania w kraju na Covid-19. Zmarło 259 osób. W…
Czytaj całośćOstatniej doby przybyło 12 142 nowe przypadki. Przez COVID-19 i choroby współistniejące zmarło 286 osób. Najwięcej, 1984 zakażeń
Czytaj całośćŁęczyńscy kryminalni ustalili i zatrzymali sprawców kradzieży rozbójniczej. 32–latek oraz jego o 2 lata starszy kompan z…
Czytaj całośćDrogi są śliskie, więc droga hamowania się wydłuża. Dziś rano na obwodnicy Piask nieomal w tym samym czasie i w tym samym miejscu doszło do…
Czytaj całośćO dużym szczęściu mogą mówić jadący fordem i mazdą. Oba auta poruszające się w przeciwnych kierunkach zderzyły się po tym jak jedno…
Czytaj całośćSzafa, którą wykonano z zimnego metalu, niewątpliwie emanuje ciepłem i dobrocią. Chodzi o jej zawartość – to płaszcze, kurtki,
Czytaj całośćNa placu budowy doszło do wywrócenia się dźwigu. Maszyna przewróciła się podczas podnoszenia płyty żelbetowej i runęła na…
Czytaj całośćPolicjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności nocnego pożaru. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby (matka i jej syn) w…
Czytaj całośćPraktycznie codziennie po zmierzchu w rejonie ul. Henryka Halickiego, ul. gen. Bolesława Ducha, ul. Północnej czy ul. Ireny Kosmowskiej w…
Czytaj całośćŁącznie 10 kradzieży katalizatorów o wartości blisko 20 tysięcy złotych udowodniono dwóm mężczyznom w wieku 26 i 31 lat. Celem…
Czytaj całośćDzisiaj o godzinie 17.30 mają się odbyć protesty w Lublinie, Białej Podlaskiej i Puławach. W stolicy województwa protest ma mieć miejsce…
Czytaj całośćJedna osoba nie żyje a trzy zostały ranne - to bilans wczorajszego wypadku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 18-letni…
Czytaj całośćZa posiadanie narkotyków odpowie 30-latek u którego policjanci znaleźli amfetaminę i marihuanę. Ilość zabezpieczonych…
Czytaj całośćPrawdopodobnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną dzisiejszego wypadku na obwodnicy. W zderzeniu skody z subaru śmierć
Czytaj całośćDo niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia doszło 27 stycznia. 20-letni mężczyzna kierując nissanem stracił panowanie nad samochodem, zjechał
Czytaj całośćPłomienie wydobywające się z poddasza domu zauważyła wieczorem sąsiadka, która powiadomiła służby i rodzinę nieświadomą
Czytaj całość22 lutego na emeryturę przeszedł Komendant Powiatowy Policji we Włodawie – młodszy inspektor Tomasz Patra. Odchodzącego do cywila…
Czytaj całośćHasło „Trzymajmy się morza”, zostało co prawda sformułowane dopiero w 1790 r. przez Stanisława Staszica w „Przestrogach dla Polski”, ale nasi przodkowie już w dobie piastowskiej dążyli do opanowania wybrzeża bałtyckiego. Potem Jagiellonowie (po mieczu i kądzieli), każdy na swój sposób, starali się nawet tworzyć flotę zdolną tego dostępu bronić, ale nikomu się to na dłuższą metę nie udało. Zaślubiny Polski z morzem, których 10 lutego 1920 roku dokonał w Pucku generał Haller, miały być zapowiedzią, że II Rzeczpospolita do spraw morskich podejdzie w odpowiednią uwagą.
Norweg wygrał bitwę, ale zwycięzcą wojny jest Polak. Robert Johansson triumfował w konkursie skoków w Vikersund. Największe powody do zadowolenia miał jednak 6. w niedzielę Kamil Stoch. Polak wygrał drugą edycję Raw Air, a jednocześnie zapewnił sobie triumf w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata 2017/2018 w skokach narciarskich!
Podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać olbrzymią deklarowaną sumę ponad 62,4 mln złotych! A to przecież dopiero wstępne szacunki. Ta kwota na pewno jeszcze wzrośnie i to znacznie. Rok temu o tej porze na koncie Orkiestry były 44 mln zł. Wychodzi na to, że przejście z TVP do TVN dla WOŚP Owsiaka było naprawdę szczęśliwą i dobrą zmianą. W sumie - choć przez minutę - finał WOŚP w TVN24 oglądało niemal 5,9 mln Polaków.
Miliony Polaków oglądały w kanałach TVN "Światełko do nieba”, czyli towarzyszący finałowi WOŚP pokaz sztucznych ogni. W grupie 16-49 lat udział TVN w rynku w godz. 19.45-20.10 wyniósł aż 18,49 proc. TVP1 miał w tym czasie 11,77 proc. udział.
W niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja będzie zbierać pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz seniorów. Partnerem i gospodarzem 25. Finału WOŚP jest Grupa TVN.
Fundacja szacuje, że pieniądze do puszek będzie zbierać 120 tysięcy wolontariuszy. W akcję włączy się 1600 sztabów w Polsce i 52 za granicą. Cel: ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.
Pięćdziesięciu artystów wystąpi na Enea Spring Break Showcase Festival & Conference! W dniach 21-23 kwietnia w kilkunastu miejscach koncertowych Poznania wystąpi między innymi Brodka z materiałem z nowego albumu, Taco Hemingway, czyli najważniejsze odkrycie muzyczne 2015 roku oraz Stara Rzeka - odpowiedzialny za ten projekt Kuba Ziołek nominowany jest do tegorocznego Paszportu Polityki. Sponsorem tytularnym imprezy została Enea, która współpracowała z festiwalem już przy edycji 2015.
Zasiadając do Wigilii, patrzymy na świątecznie przystrojone drzewko, dzielimy się opłatkiem, smakujemy różnych potraw; po prostu chłoniemy świąteczną atmosferę, przeżywamy religijny i rodzinny wymiar tych Świąt. Nie zastanawiamy się oczywiście dlaczego na stole powinno być dwanaście potraw, skąd się wziął zwyczaj strojenia choinki, tak do końca nie bardzo wiemy dlaczego jedno nakrycie pozostaje dla gościa …
Nie zawsze też święta były obchodzone tak jak obecnie, dzisiejsze obrzędy ewoluowały przez lata, jedne powstawały, inne odchodziły w zapomnienie. To jak je obchodzimy dzisiaj jest wynikiem wielowiekowej ewolucji. Przyjmowania zwyczajów od innych narodów, upowszechniania się różnych elementów popularnych najpierw tylko w jednym regionie kraju.
Obrzędowość Bożego Narodzenia kształtowała się stopniowo w ciągu kolejnych stuleci przeplatając prastare (jeszcze z czasów pogańskich) zwyczaje i wierzenia ze zwyczajami nowszymi, przyniesionymi po chrystianizacji przez Kościół, a także tymi, które powstały w wiekach późniejszych w wyniku wzajemnego przenikania się obwiązującego obrządku kościelnego i przedchrześcijańskich elementów ludowej tradycji. Niektóre świąteczne atrybuty są zaś dosyć młode. Na przykład naszą najpopularniejszą kolędę “Bóg się rodzi” napisał około 1792 roku Franciszek Karpiński.
DLACZEGO 25 GRUDNIA
Święta Bożego Narodzenia upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa i przypadają u nas 25 grudnia, ale w tzw. kościołach wschodnich, głównie w cerkwi greckokatolickiej i kościele prawosławnym, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, Boże Narodzenie przypada obecnie na 7 stycznia naszego – gregoriańskiego kalendarza.
Skąd ta data? W Ewangeliach nie występuje przecież data narodzin Jezusa Chrystusa. Co więcej chociaż brzmi to wręcz niewiarygodnie, ale jest udowodnionym faktem, że przez pierwsze trzysta lat istnienia chrześcijaństwa nie obchodzono Bożego Narodzenia i nawet nie interesowano się datą urodzin Jezusa – napisała Maria Ziółkowska (Szczodry wieczór, szczodry dzień: obrzędy, zwyczaje, zabawy). Wiemy natomiast, że dzień ten ogłosił datą narodzin Chrystusa w roku 350 papież Juliusz I. Skąd ją wziął? Tym bardziej, że na początku IV wieku święto ku czci narodzin Jezusa Chrystusa, obchodzono 6 stycznia.
Z niedowierzaniem słuchałem konferencji byłego szpiega a dzisiaj prezydenta Rosji, który ze swadą opowiadał jak to na kijowskim majdanie, ukraińscy terroryści wyszkoleni i dowodzeni przez komandosów z Polski, Niemiec i USA, atakowali i strzelali do bezbronnych milicjantów i berkutowców. Dalej było jeszcze bardziej paranoicznie. Putin opowiadał jak to na południowym wschodzie Ukrainy tłum rozstrzelał technicznego pracownika partii regionów Janukowicza a drugiego żywcem spalił!!!
Z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyszła tragiczna wiadomość. Jeden z czterech ostatnio wydobytych na powierzchnię górników nie żyje. Jego zgon stwierdził lekarz z ekipy medycznej przebywającej na terenie kopalni „Krupiński” w Suszcu pod Pszczyną, w której wczoraj doszło do zapalenia się metanu. Nie udało się również uratować dwóch ratowników, którzy jako pierwsi ruszyli na ratunek znajdującym się pod ziemią górnikom i zaginęli w zadymionej kopalni. Ich ciała odnaleźli inni ratownicy dopiero za pomocą kamer termowizyjnych.
W kopalni „Krupiński” należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło wczoraj ok. godz. 20 do wybuchu metanu. W wyniku akcji ratowniczej do szpitali w Siemianowicach i Jastrzębiu trafiło ośmiu górników z poparzeniami i obrażeniami ogólnymi.
Jak to się stało, że polskie lotnictwo wojskowe nie było w stanie prowadzić równorzędnej walki z niemieckimi messerschmittami,
Czytaj całośćW tym roku obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie będą to dopiero 32. uroczystości…
Czytaj całośćPorwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez konfederatów barskich było tak samo poważne i groteskowe zarazem, jak…
Czytaj całość15 sierpnia 1317 r. król Władysław Łokietek wydał akt lokacyjny, który potwierdzał miejskość Lublina opartą na prawie…
Czytaj całośćW przeciągu tygodnia już prawie 100 tys. osób podpisało petycję wzywającą Melanię Trump do przeprowadzki do Białego Domu lub…
Czytaj całośćW niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym…
Czytaj całośćŚwiętując 11 listopada upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach zniewolenia przez zaborców znów…
Czytaj całośćKiedy na ekrany polskich kin wchodziła superprodukcja „Bitwa pod Wiedniem”, w Zawieprzycach gościł sam król Jan III Sobieski, a…
Czytaj całośćKrólowa jest tylko jedna:) Domowa szarlotka pachnąca cynamonem, króluje u nas co najmniej raz w tygodniu.
Przepis (lekko zmodyfikowany)
Idealne, chrupiące i ZDROWE PULPECIKI z piekarnika, to prosty przepis na szybki i smaczny obiad, który moje dzieciaki zajadają z…
Czytaj całośćZ ogromną radością pokazuję przepis na jedno z moich najbardziej ulubionych - polskich dań. Radość jest tym większa, że całymi latami…
Czytaj całośćMega szybkie danie do przyrządzenia w 15 minut, którego przygotowanie nie wymaga żadnych umiejętnści kulinarnych. Idealne danie dla dzieci,
Czytaj całośćOd dawna włoska moda i styl są uznawane za wiodące na świecie. Do najbardziej poszukiwanych dodatków należą oczywiście włoskie…
Czytaj całośćTorebki kopertówki - zawładnęły światem mody i sercem każdej kobiety. Nie wyobrażamy sobie bez nich balu, przyjęcia,
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając…
Czytaj całośćW jednym z łęczyńskich kościołów księdzu odprawiającemu mszę świętą pomyliła się chyba ambona z mównicą polityczną. W trakcie…
Czytaj całośćW Polsce podczas hitlerowskiej okupacji pomoc Żydowi oznaczała śmierć. Pomimo tego wielu Polaków pomagało Żydom, narażając siebie i…
Czytaj całośćOd paru dni rosyjscy żołnierze, bez państwowych oznaczeń – za to uzbrojeni po zęby a więc działający jak bezpaństwowi…
Czytaj całośćTo, co najlepsze nie może pozostawać w ukryciu. Czas podzielić się setkami kilometrów, które przejechaliśmy podczas naszej…
Czytaj całośćW dniach 12-18 lutego grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej wraz z opiekunami uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy…
Czytaj całośćNa rejs po fiordach Norwegii wypłynęliśmy z Kopenhagi. Później mieliśmy odwiedzić szwedzki Göteborg oraz norweskie Oslo,
Czytaj całośćPrzedstawiamy kolejną relację z podróży BUSiMY czyli studentów z Łęcznej i Lublina którzy starym wyremontowanym Fordem…
Czytaj całośćW sytuacji gdy polski rząd odmawia przyjmowania imigrantów, a w krajach Unii Europejskiej coraz częściej słyszy się o przypadkach…
Czytaj całość
.