Wojewoda Lubelski uznał, że Mariusz Fijałkowski nie może być radnym, ponieważ złamał przepisy samorządowe. Nakazał stwierdzić wygaśnięcie jego mandatu. Dodatkowo, w spółdzielni, którą Fijałkowski zarządza, czynsze nie spadają, lecz zaczęły rosnąć, a koszty zarządu są coraz wyższe.

Wojewoda zarzuca Fijałkowskiemu, że wykorzystuje majątek gminny będąc jednocześnie prezesem spółdzielni i radnym. Sam zainteresowany od tygodni obśmiewał te zarzuty, podobnie jak autorów wniosku o pozbawienie go mandatu radnego. W związku z tym, że sprawą nie bardzo chciała zająć się Rada Miejska, zrobił to Wojewoda Lubelski i nakazał stwierdzić wygaśnięcie mandatu Fijałkowskiego.

Pierwszy ogłosił Pan start w wyborach na burmistrza. Czy to była łatwa decyzja?
W jej podjęciu wsparła mnie zarówno rodzina, jak i mieszkańcy doceniający pozytywne zmiany w naszej gminie. Jestem stąd, codziennie utrzymuję kontakt z łęcznianami zarówno w pracy w urzędzie, jak i podczas spacerów, zakupów, w drodze do kościoła czy miejskich wydarzeniach. Nie mogę zawieść zaufania wszystkich tych ludzi. W Łęcznej mieszkam od urodzenia i to z tym miejscem wiążę przyszłość mojej rodziny.
Rezultatem ubiegłej kadencji są rekordowe inwestycje przekraczające 100 milionów złotych. Jednocześnie udało nam się zredukować zadłużenie gminy o imponujące 65%, sprowadzając je do poziomu 7 milionów złotych. Większość inwestycji już zakończyliśmy, inne projekty znajdują się w trakcie realizacji. Chciałbym je skutecznie dokończyć i zająć się tymi zaplanowanymi, bo mamy prorozwojowe pomysły na nadchodzące lata.

Rozmowa z Wiesławem Pikułą, wójtem Gminy Cyców

e-pojezierze.pl: Zbliżamy się do końca kadencji. Czy można ją zwięźle podsumować? Jaki był ten czas dla gminy Cyców. Na ile udało się zrealizować założenia, jak przebiegło wykonanie zadań inwestycyjnych planowanych i realizowanych przez ten okres?

Wiesław Pikuła: Ostatnie 5. lat było trudnym czasem nie tylko dla gminy Cyców, ale dla wszystkich samorządów ponieważ mieliśmy pandemię Covid-19 i wojnę na Ukrainie. To mocno oddziaływało na naszą sytuację. Jednak dzięki temu, że planujemy wszystkie inwestycje kilka lat do przodu, mamy przygotowywane strategie i kierunki rozwoju, udało się zrealizować większość planów.

W kadencji 2018-2024 chcieliśmy polepszyć warunki życia mieszkańców i stworzyć gminę przyjazną dla osób odwiedzających nas. Stąd pomysł i realizacja Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji. Ta nasza największa inwestycja jest już na ukończeniu. To kompleks sportowo-rekreacyjny, który kosztował gminę 17 mln zł. Będą tam boiska trawiaste, jak i ze sztuczną nawierzchnią, zaplecze socjalne, sale odnowy, sale treningowe. Do tego sala konferencyjna, kręgielnia, bilard, kino czy kącik zabaw dla dzieci. Na zewnątrz park linowy dla dzieci i dorosłych, minigolf, skatepark, place zabaw, grill. Ta duża inwestycja ma służyć naszym mieszkańcom, ale także osobom odwiedzającym naszą gminę.

Informujemy, że w Łęcznej działa już Biuro Poselskie Posła dr. Krzysztofa Bojarskiego.

Składamy
wszystkim mieszkańcom Łęcznej
i naszego powiatu
życzenia
zdrowych, radosnych, spokojnych
i spędzanych w rodzinnym gronie

Świąt Bożego Narodzenia

oraz
tego by Nowy Rok
2024
nam wszystkim przyniósł tylko dobre
informacje

Na odnowionej fasadzie bursy szkolnej w Łęcznej "posadzono" 240 drzew. Choć nie dosłownie, to jednak z równie skutecznym efektem antysmogowym. Mural nie tylko upiększa budynek, ale także przypomina o historii i związkach tego miasta z kopalnią Bogdanka.

Za sprawą specjalnie użytych farb mural, oprócz walorów artystycznych, będzie mieć również właściwości antysmogowe.

Trzy szpitale z województwa lubelskiego zasługują na uznanie jako najlepiej zarządzane placówki publiczne w kraju. Dwoma z nich zarządza samorząd województwa, a trzecim - powiat łęczyński.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej zdobył drugie miejsce w prestiżowym zestawieniu, dotyczącym kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia o wartości od 100 do 199 milionów złotych.

Dwa nowe urządzenia kupione przez WOŚP w ramach tegorocznej akcji trafiły do łęczyńskiego szpitala. Mają pomóc w szybkiej diagnozie sepsy, a szybka diagnoza w tym przypadku jest na wagę życia. Jak wynika ze statystyk,  przyczyną 20 procent zgonów na całym świecie jest właśnie sepsa.

W najnowszej historii takiego wydarzenia w Łęcznej nie było. Defilada, ślubowanie, dziesiątki żołnierzy, sprzęt wojskowy, a nawet czołg poruszający się ulicami Łęcznej.

16 września br. na Rynku II w Łęcznej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa 69 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach "Wakacji z WOT" w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W swojej kategorii Łęczna nie ma sobie równych i zajęła 1 miejsce na Lubelszczyźnie, a ogółem 18 w kraju w rankingu „oszczędny urząd - ranking wydatków na administrację” dwutygodnika Wspólnota.

Oszczędny urząd - ranking wydatków na administrację został przygotowany na podstawie wydatków bieżących w dziale 750 administracja publiczna, z wyłączeniem wydatków na remonty bieżące.

Tygodnik porównał wydatki na administrację w przeliczeniu na mieszkańca i w kategorii „Miasta Powiatowe 20-30 tys. mieszkańców” Łęczna uplasowała się na 18 miejscu spośród 81 notowanych z wydatkami 424,80 zł. Za Łęczną uplasowały się m.in. Lubartów 482,55, Biłgoraj - 486,29, Łuków - 547,73.

Kamil Kulig, były dziennikarz „Pojezierza” obecnie tygodnika "Wspólnota Łęczyńska", odnosi triumf w procesie sądowym przeciwko staroście powiatu łęczyńskiego, Krzysztofowi Niewiadomskiemu. Wyrok sądu apelacyjnego, rzuca światło na kwestię dziennikarskiego prawa do ujawniania faktów oraz kontrolowania działań publicznych.

Wartość dziennikarstwa lokalnego jako strażnika etyki władzy i przejrzystości działań publicznych znów została potwierdzona w wyroku sądu apelacyjnego. W trakcie procesu, który toczył się od marca 2021 roku, Kamil Kulig stanął w obliczu zarzutu naruszania dobrego imienia starosty powiatu łęczyńskiego, Krzysztofa Niewiadomskiego. Kulig podejmował śledztwo w kontekście zameldowania byłego bramkarza reprezentacji Polski, Arkadiusza Onyszki, w domu starosty tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876