
Trwają przygotowania do uruchomienia masowego punktu szczepień przeciwko Covid-19. W hali sportowej przy ulicy Jaśminowej 6 w Łęcznej będzie…
Czytaj całośćTrwają przygotowania do uruchomienia masowego punktu szczepień przeciwko Covid-19. W hali sportowej przy ulicy Jaśminowej 6 w Łęcznej będzie…
Czytaj całość70-letni mieszkaniec gminy Spiczyn odpowie, w sumie za chałupnicze, wytwarzanie wyrobów tytoniowych bez wymaganego zezwolenia. W jego…
Czytaj całośćW trosce o zmniejszenie zjawiska bezdomności zwierząt, gmina Ludwin prowadzi program pozwalający właścicielom psów i kotów na…
Czytaj całośćWczoraj informowaliśmy o wynikach środowych wyborów uzupełniających w Radzie Miasta Łęczna. Tomasz Dudek, radny z PiS, wystawił
Czytaj całośćPocisk artyleryjski pochodzący z okresu II wojny światowej został znaleziony na granicy lasu w rejonie Majdanu Mętowskiego. Mężczyzna,
Czytaj całośćWraz z polepszająca się pogodą rozpoczął się sezon rowerowy. Niestety na drogach pojawiło się też więcej nietrzeźwych rowerzystów.
Czytaj całośćPracownica jednej ze stacji paliw widząc niepewnie zachowującego się klienta, wspólnie z innym pracownikiem zabrała mu kluczyki do…
Czytaj całośćPolicjanci ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży puszki z pieniędzmi, która znajdowała się w jednym ze sklepów. Łupem…
Czytaj całośćTrwa identyfikacja ofiary oraz ustalanie okoliczności tragicznego wypadku do którego doszło w nocy. Osoba kierująca vw golfem na łuku…
Czytaj całośćPrzez kilkadziesiąt minut policjanci, a później ratownicy medyczni prowadzili reanimację nieprzytomnego mężczyzny. Gdy tylko 40-latek…
Czytaj całośćZa 11 kradzieży z włamaniem odpowie 31-latek. Jego łupem padły głównie elektronarzędzia i rowery. Łączne straty oszacowano na ponad 16…
Czytaj całośćCzterech mężczyzn w wieku od 23 do 32 lat zostało tymczasowo aresztowanych z zarzutem prowadzenia plantacji konopi. Policjanci zabezpieczyli ponad…
Czytaj całośćNieustąpienie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną wczorajszego zdarzenia drogowego. 30-letni kierujący citroenem nie zastosował się do…
Czytaj całośćWczoraj na drodze krajowej numer 19 doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na łuku drogi kierujący samochodem marki Citroen zjechał na…
Czytaj całośćNa łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w inny zaparkowany samochód. Kierujący mazdą 27-latek miał ponad 1,5 promila…
Czytaj całośćPolicjanci wspólnie z funkcjonariuszami KAS zabezpieczyli prawie 9 kilogramów nielegalnego tytoniu, papierosy bez znaków akcyzy…
Czytaj całośćPłomienie wydobywające się z poddasza domu zauważyła wieczorem sąsiadka, która powiadomiła służby i rodzinę nieświadomą
Czytaj całośćŚwiętując 11 listopada upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach zniewolenia przez zaborców znów mogliśmy tworzyć własną państwowość. 11 listopada to oczywiście data umowna, bo odzyskanie niepodległości było pewnym procesem. Sama ta data stała się skądinąd przedmiotem sporu w okresie II Rzeczpospolitej, a ustanowienie święta nastąpiło dopiero 23 kwietnia 1937r. Co się z nią wiąże? Przede wszystkim przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego i ogłoszenie rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Ważniejszy od kontrowersji wokół daty był jednak spór o kształt odrodzonej Polski, bo przecież nie można było wrócić do realiów sprzed ponad wieku. Tymczasem w Europie wrzały bardzo różne trendy. Niektórzy zwracali się ku różnorakim socjalizmom, rodziła się laicyzacja (Francja), a na wschodzie była Rosja bolszewicka z krwawą komunistyczną ideologią. W tym ogólnoeuropejskim chaosie idei spierali się polscy monarchiści z socjalistami, narodowcy z piłsudczykami, swoje racje wykładali ludowcy i partie mniejszości narodowych. Nie wyszła z tych sporów całkowicie udana Rzeczpospolita. Była gnębiona najpierw sejmokracją, później dzielona quasi-dyktaturą Piłsudskiego, by po 1935r wpaść w ręce walczących o władzę „spadkobierców” Marszałka. Posiadanie większości w sejmie i senacie pozwalało sanacyjnemu rządowi na realizację planu likwidowania demokracji parlamentarnej na rzecz systemu władzy centralnej. Opozycjonistów wsadzano do więzień. Ale było coś, co ten konglomerat pozaborowych nawyków i politycznych ideologii potrafiło jednak spoić. Otóż w Polsce międzywojennej Polacy odczuwali głęboką identyfikację z państwowością. Mieli silne poczucie etosu państwowego. Była to mocna podstawa ówczesnego światopoglądu, szczególnie w umysłach polskich elit.
Czy dzisiaj polskie elity, zwłaszcza polityczne mają ten etos? Warto się nad tym zastanowić, ciesząc się, że mamy wolną Polskę.
Od kaprów po okręty JKM
Bitwa pod Oliwą, stoczona przez flotę Zygmunta III Wazy z okrętami szwedzkimi jest najbardziej znanym…
Jak to się stało, że polskie lotnictwo wojskowe nie było w stanie prowadzić równorzędnej walki z niemieckimi messerschmittami,
Czytaj całośćW tym roku obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie będą to dopiero 32. uroczystości…
Czytaj całośćPorwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez konfederatów barskich było tak samo poważne i groteskowe zarazem, jak…
Czytaj całośćW przeciągu tygodnia już prawie 100 tys. osób podpisało petycję wzywającą Melanię Trump do przeprowadzki do Białego Domu lub…
Czytaj całośćW niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym…
Czytaj całośćŚwiętując 11 listopada upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach zniewolenia przez zaborców znów…
Czytaj całośćKiedy na ekrany polskich kin wchodziła superprodukcja „Bitwa pod Wiedniem”, w Zawieprzycach gościł sam król Jan III Sobieski, a…
Czytaj całośćKrólowa jest tylko jedna:) Domowa szarlotka pachnąca cynamonem, króluje u nas co najmniej raz w tygodniu.
Przepis (lekko zmodyfikowany)
Idealne, chrupiące i ZDROWE PULPECIKI z piekarnika, to prosty przepis na szybki i smaczny obiad, który moje dzieciaki zajadają z…
Czytaj całośćZ ogromną radością pokazuję przepis na jedno z moich najbardziej ulubionych - polskich dań. Radość jest tym większa, że całymi latami…
Czytaj całośćMega szybkie danie do przyrządzenia w 15 minut, którego przygotowanie nie wymaga żadnych umiejętnści kulinarnych. Idealne danie dla dzieci,
Czytaj całośćOd dawna włoska moda i styl są uznawane za wiodące na świecie. Do najbardziej poszukiwanych dodatków należą oczywiście włoskie…
Czytaj całośćTorebki kopertówki - zawładnęły światem mody i sercem każdej kobiety. Nie wyobrażamy sobie bez nich balu, przyjęcia,
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając…
Czytaj całośćW jednym z łęczyńskich kościołów księdzu odprawiającemu mszę świętą pomyliła się chyba ambona z mównicą polityczną. W trakcie…
Czytaj całośćW Polsce podczas hitlerowskiej okupacji pomoc Żydowi oznaczała śmierć. Pomimo tego wielu Polaków pomagało Żydom, narażając siebie i…
Czytaj całośćOd paru dni rosyjscy żołnierze, bez państwowych oznaczeń – za to uzbrojeni po zęby a więc działający jak bezpaństwowi…
Czytaj całośćTo, co najlepsze nie może pozostawać w ukryciu. Czas podzielić się setkami kilometrów, które przejechaliśmy podczas naszej…
Czytaj całośćW dniach 12-18 lutego grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej wraz z opiekunami uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy…
Czytaj całośćNa rejs po fiordach Norwegii wypłynęliśmy z Kopenhagi. Później mieliśmy odwiedzić szwedzki Göteborg oraz norweskie Oslo,
Czytaj całośćPrzedstawiamy kolejną relację z podróży BUSiMY czyli studentów z Łęcznej i Lublina którzy starym wyremontowanym Fordem…
Czytaj całośćW sytuacji gdy polski rząd odmawia przyjmowania imigrantów, a w krajach Unii Europejskiej coraz częściej słyszy się o przypadkach…
Czytaj całość
.