loading...

Analizując ostatnie trendy sondażowe wyraźnie widać, że Prawo i Sprawiedliwość bije przeciwników politycznych na głowę. Niektóre badania dają PiS poparcie na poziomie nawet 44 proc.

12 września 1683 roku pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. W dziejach Polski nie było zwycięstwa, które wywołałoby większe uznanie, wręcz aplauz w kraju i poza jego granicami. Król Jan III Sobieski nie tylko potwierdził opinię pogromcy Turków, lecz na stałe zdobył miano wielkiego wodza. Tak mówiono i pisano o nim od Wysp Brytyjskich po azjatyckie stepy.

57 proc. uczestników sondażu Kantar Public dla OKO.Press chciałoby dymisji ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. 44 proc. badanych jest też za dymisją ministra środowiska Jana Szyszko. 39 proc. badanych Polaków jest za pozostaniem szefowej MEN Anny Zalewskiej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedziało, że na naszej wschodniej granicy stanie ogrodzenie. Ma to być jedna z metod walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Drugą ma być – według Lubelskiej Izby Rolniczej – wystrzelanie dużej populacji dzików.

Paliwa na stacjach podrożeją średnio o 25 groszy za litr, jeśli wejdzie w życie nowy podatek wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poselski podatek PiS podpisali jednak wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński, szef klubu PiS Ryszard Terlecki i jego rzeczniczka Beata Mazurek, więc można domniemywać, że popiera go również rząd.

Pytanie jest oczywiście przewrotne, bo prezydent USA bezpośrednio niczego nam nie da. Tak naprawdę chodzi o to jakich korzyści politycznych mogą się spodziewać Polacy po tej wizycie. Chociaż to będzie dopiero wiadome po zakończeniu wizyty. Oczekiwania są jednak spore.

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Polakom kojarzy się przede wszystkim z poranną rezurekcją (resurrectio łac. oznacza zmartwychwstanie) a po powrocie do domu z uroczystym śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka.

Na stołach znajdują się jajka, wędliny, wielkanocne baby i mazurki. Mówiąc o symbolach tych świąt większość wymieniłaby jeszcze malowanie pisanek, śmigusa-dyngusa w drugi dzień świąt i oczywiście wcześniejsze świecenie potraw w kościołach czyli tzw. święconkę.

To co oczywiste dla Polaka może być zupełnie nieznane w innych, zwłaszcza odległych od nas krajach. Chociaż stanowimy jedną wielką chrześcijańską rodzinę, właściwie każdy kraj ma swoje specyficzne zwyczaje związane z obchodzeniem tych świąt. Przyjrzyjmy się więc kilku z nich, dla nas być może kontrowersyjnych.

Karabin pochodzący najprawdopodobniej z czasów I wojny światowej zabezpieczyli włodawscy policjanci. Na nietypowe znalezisko natknął się mieszkaniec gminy Hańsk podczas prac związanych z wywożeniem torfu. Wkrótce broń zostanie poddana ekspertyzie.

Nowe zasady wycinki drzew

Z dniem 1 stycznia 2017 roku zmieniły się przepisy w zakresie uzyskania pozwolenia na wycięcie drzew i krzewów. Aktualnie prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Są jednak pewne ograniczenia.

Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na leczenie w naszym województwie, wynika z danych Klastra Lubelska Medycyna. Z usług medycznych na Lubelszczyźnie dosyć często korzystają Polacy, na co dzień pracujący w Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich. Niejako za nimi do naszych lekarzy coraz częściej trafiają też Szwedzi, Norwegowie, Holendrzy czy Brytyjczycy, którzy przekonali się zwłaszcza do naszych stomatologów. Liczba pacjentów ze Szwecji wzrosła od czasu uruchomienia lotów ze Świdnika do Sztokholmu.

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876