loading...

Od dzisiaj strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Mogą nakładać mandaty na kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i rowerzystów dzięki rozporządzeniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wprowadza nowe przepisy dotyczące jazdy m.in hulajnogą elektryczną i rowerem.

Osoby kierujące hulajnogą elektryczną muszą korzystać z drogi czy pasa ruchu dla rowerów z z maks. prędkością 20 km/h. Gdy brakuje drogi dla rowerów kierujący hulajnogą elektryczną mogą korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, też do 20 km/h. Hulajnogą elektryczną można wyjątkowo jechać chodnikiem, gdy jest on usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h. Jednak należy tam jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszym.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Natomiast dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów mogą się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach.

Nowe prawo wprowadza też mandaty za złe poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch. Mandat można dostać za jazdę z niedozwoloną prędkością a także za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, można dostać mandat od 300 o 500 zł. Za przewożenie zwierzęcia lub jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych można dostać mandat w wysokości 100 zł. Korzystanie z telefonu podczas jazdy to kara 200 zł.

Łęczna 30 sierpnia 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876