loading...

Zmiany stawek VAT planowane były przez rząd od 1 kwietnia 2020, ale zostały przesunięte z powodu pandemii koronawirusa i wchodzą w życie dzisiaj, 1 lipca 2020 roku. Co stanieje, a co zdrożeje? Przedstawiamy listę produktów, których cena ulegnie zmianie.

Zdrożeje i to znacznie drewno opałowe, lód do celów spożywczych bo na te towary stawka VAT zmieni się z 8 aż na 23 proc. Droższe będą też zapewniające podobno długowieczność owoce morza - skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce (np. homary, małże, ośmiornice, ślimaki, ostrygi) - stawka wzrośnie z 5 lub 8 proc. do aż 23 proc. Wzrosną też ceny zawierających je posiłków w restauracjach.

W miejsce 8-procentowej, niższą 5-procentową stawką zostaną objęte między innymi: owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów, pieczywo, ciastka, zupy, buliony i żywność dietetyczna, żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki, książki oraz foteliki samochodowe.

Z 23 do 8 procent VAT zmaleje stawka podatku na niektóre przyprawy jak pieprz, paprykę słodką i musztardę.

Rząd twierdzi, że na zmianach skorzystają konsumenci. Na pewno o wiele większą oszczędnością dla konsumentów, byłby jednak powrót do stawek VAT 22 i 7 proc. Te wyższe stawki wprowadził jeszcze rząd Donalda Tuska w 2011 roku. Miały być tymczasowe i były ostro krytykowane przez znajdujące się wtedy w opozycji Prawo i Sprawiedliwość. Przed wyborami w 2015 roku PiS obiecywało powrót do poprzednich stawek. Utrzymuje je do dzisiaj i nie ma mowy o ich obniżeniu w tej kadencji rządu. Tym bardziej, że luka w VAT, tak do dzisiaj krytykowana w czasie rządu PO-PSL, tylko przez cztery lata rządów PiS wyniosła już 112 miliardów zł.

Warto dodać, że VAT w Polsce w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, jest wysoki. W całej Unii Europejskiej wyższą stawkę VAT ma tylko sześć krajów: Finlandia i Grecja (24), Chorwacja, Dania i Szwecja (25) oraz Węgry (aż 27 proc.). Taką samą, jak Polska stawkę ma jeszcze Irlandia i Portugalia. Średnia dla wszystkich krajów wspólnoty to 21,3 proc (2019).

Łęczna 01 lipca 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876