5 lutego 1982 r. jako wyraz bojkotu Dziennika Telewizyjnego rozpowszechniającego kłamliwe informacje rozpoczęły się Świdnickie Spacery.

Dokładnie w 35. ich rocznicę, do wyjścia na ulice Świdnika zaprosiło mieszkańców Stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa. – W porze „Dziennika”, znanego dziś jako „Wiadomości” udamy się na spacer – zachęcał Adam Sadło, członek zarządu powiatu. – Uważamy, że po ponad 3 dekadach wróciła konieczność głośnego mówienia o tym, że publiczne media, które wszyscy – jako obywatele – sponsorujemy, stały się znów tubą prymitywnej propagandy jednej partii – mówił na wiecu.

14 lutego zorganizowano natomiast oficjalne, miejskie obchody „Świdnickich Spacerów”. Podczas nich poseł PiS Artur Soboń stwierdził m.in.: Społeczność Świdnika jest społecznością, która zawsze kochała wolność i kochała prawdę. Nie dała się manipulować podczas Świdnickich Spacerów tą propagandą, którą głosiła wówczas władza. (…) Społeczność Świdnika nie da się oszukać dzisiaj. Cytując klasyka, wszyscy wiedzą, gdzie stoimy my, a gdzie stoi ZOMO i kto stoi po właściwej stronie.

Stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa organizuje „Świdnickie Spacery - Reaktywację”, ponieważ „dziś znów trzeba powiedzieć, że publiczna telewizja stała się narzędziem propagandy jednej rządzącej partii” – twierdzą członkowie stowarzyszenia i zapraszają 5 lutego na godz. 19, kiedy w centrum Świdnika, na pl. przy fontannie organizatorzy manifestacji złożą kwiaty przy pomniku „spacerów”.

W stanie wojennym, 5 lutego 1982 roku, o godz. 19.30 na znak bojkotu propagandowego „Dziennika Telewizyjnego” rozpoczęły się „Świdnickie Spacery”. Dokładnie w 35. rocznicę tych wydarzeń Stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa organizuje analogiczne zgromadzenie. Członkowie stowarzyszenia uważają bowiem, że „pewne zjawiska zdają się wracać do czasów komunistycznych”.

Budżet obywatelski Świdnika

Mieszkańcy Świdnika wybrali projekty, które miasto będzie realizować w ramach budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział około 5 tys. mieszkańców, wybrano 12 projektów, z których największe poparcie uzyskał wniosek „Z piątką bez barier”, czyli budowa strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej w ogrodzie Przedszkola Integracyjnego nr 5.

Na projekt w przedszkolu oddano łącznie 789 ważnych głosów. Dzięki temu powstanie tam mini Orlik, a obok boiska z bieżnią. Na placu zabaw zostanie ustawionych kilkanaście przyrządów do rehabilitacji i zabawy. Wśród nich m.in. specjalna huśtawka dla dzieci poruszających się na wózkach. Ważne, że z tej strefy korzystać będą mogli nie tylko wychowankowie Przedszkola Integracyjnego nr 5, ale również dzieci z całego osiedla. Całość ma kosztować 150 tys. zł.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876