Do drugiej, tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, mieszkańcy Świdnika złożyli w sumie 36 wniosków, z których 12 odrzucono. Większość nie spełniała kryteriów, jeden został odrzucony ze względów formalnych. Wartość jednego wniosku nie mogła przekraczać 100 tys. zł a w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowane zostaną propozycje o łącznej wartości 1 mln zł.

Zakwalifikowane wnioski obejmują bardzo różne propozycje – od czysto inwestycyjnych jak remont chodnika przy ul. Okulickiego, odwodnienie terenów w okolicach ul. Krępieckiej, budowa nowej ścieżki rowerowej, specjalne parkingi dla motocykli, budowa miasteczka ruchu drogowego, czy oddzielne projekty – na rewitalizację ogólnodostępnego boiska i budowę parku sportowego przy ul. 3-Maja oraz budowę siłowni pod chmurką na osiedlu Adampol.

Oddzielną i to sporą grupę stanowią szeroko rozumiane projekty kulturalne i edukacyjne. Można je różnie klasyfikować, na przykład pod względem tego, jak dużej części mieszkańców będą służyć. Letnie kino pod chmurką, na trawiastym terenie za kościołem św. Kingi, to propozycja darmowych seansów filmowych w letnie weekendy dla wszystkich mieszkańców. Za jedyne 25,5 tys. zł. Z kolei projekt MediaStrefa jest o wiele droższy (100 tys. zł) ale również pozwoli na korzystanie z niego wszystkim. Chodzi po prostu o zakup dla biblioteki publicznej audiobooków, e-booków, filmów DVD, itp. oraz sprzętu i wyposażenia.

Na drugim biegunie są projekty kierowane do konkretnych odbiorców. Ich beneficjentami są młodzi i starsi, miłośnicy fotografii, tańców i śpiewu. Pewne zdziwienie w redakcji wzbudziły dwa teoretycznie różne projekty zgłoszone przez zespoły szkół nr 1 i nr 2. Jeden nazywa się „Mega Szkoła”, drugi „Badam – Poznaję – Wiem”. Na tym różnice się kończą. Oba mają kosztować po 100 tys. zł i być „dodatkowymi zajęciami” dla wybranej grupy uczniów każdego z zespołów szkół. Identyczny opis obu projektów (można sprawdzić) zakłada zrealizowanie 1350 godzin „nauczycielskich korepetycji” dla min. 250 uczniów. Jak obliczyliśmy jedna godzina zajęć dla wybranych będzie kosztowała budżet miasta nawet prawie 75 zł (ostateczna cena „korepetycji” zależeć będzie od wartości zakupionych pomocy dydaktycznych dla każdej ze szkół).

Wnioski opiniowała 26-osobowa komisja złożona m.in. z radnych, przedsiębiorców i przedstawicieli seniorów. Teraz czas mieszkańców. Głosowanie nad zakwalifikowanymi wnioskami rozpocznie się 19 września. Specjalne karty do głosowania można pobrać m.in. w urzędzie miasta i bibliotece. Maksymalnie można poprzeć trzy projekty. Głosowanie potrwa do 3 października, do godz. 12.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876