Już kilka tygodni po nielegalnym wprowadzeniu w PRL stanu wojennego, mieszkańcy Świdnika a wkrótce również Lublina i Puław w chwili kiedy zaczynał się Dziennik Telewizyjny, wychodzili na spacer ulicami miast.

Zbiorowe wychodzenie na ulice w porze nadawania wieczornego „Dziennika Telewizyjnego”, tzw. spacery świdnickie, zainicjowano w Świdniku w dniach 5 – 14 lutego 1982. W odpowiedzi na „spacery” władze przedsięwzięły szereg działań represyjnych wobec mieszkańców Świdnika. Po rozpropagowaniu spacerów przez Radio Wolna Europa i prasę podziemną, podobne formy protestu społecznego były kontynuowane w następnych tygodniach m.in. w Lublinie i Puławach. Akcja została zainicjowana przez działaczy podziemnej „Solidarności” w Swidniku, a nietypową formę protestu wymyślił Jan Kaźmierczak, trener bokserów ze świdnickiej Avii, działacz NSZZ “Solidarność”, a potem podziemnej opozycji. Właśnie mija 40. rocznica tych wydarzeń.

W miniony piątek rozpoczęły się obchody upamiętniające 40. rocznicę „świdnickich spacerów”. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, świdnickich związków, instytucji oraz placówek oświatowych, a także szereg mieszkańców. Pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie złożone zostały kwiaty, odśpiewano hymn, nie zabrakło też okolicznościowych przemówień.

Jak wyjaśniał burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, obecne pokolenie powinno wiedzieć o tym, co zdarzyło się 40 lat temu oraz czcić tych, którzy brali udział w spacerach. Wówczas mieszkańcy pokonali bowiem strach i w ramach protestu spacerowali, choć po ulicach jeździły czołgi, strzelano do ludzi, były też aresztowania i internowania.

Następnie odbył się pokaz laserów, po którym zgromadzeniu udali się na symboliczny spacer. W Miejskim Ośrodku Kultury można też było obejrzeć film dokumentalny Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków pt. Na przekór grudniowej nocy. Opowiada on o wydarzeniach na Lubelszczyźnie sprzed 40. lat, pokazanych są z perspektywy fikcyjnego bohatera – fotografa. Oczywiście nie zabrakło też inscenizacji. Były koksowniki, wystawa sprzętu ZOMO oraz patrole Milicji Obywatelskiej.

Robi się przykro, że historia się powtarza – państwowa, a właściwie partyjna telewizja znów raczy nas z ekranu nieprawdziwymi i zmanipulowanymi informacjami. Celuje w tym TVP info – tyle że robi to przez cały dzień i dzisiaj trudno byłoby wybrać godzinę analogicznego protestu.

Łęczna 6 lutego 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876