W piątek przez centrum Lublina przeszedł marsz przeciwników budowy nowych kopalń na lubelskim Polesiu. Ekolodzy informowali mieszkańców Lublina o zagrożeniu, jaki dla cennych przyrodniczo terenów stanowią planowane inwestycje. Mieli transparenty „Polesie nie Powęgle”, „Nie dla nowych kopalń”, „Ocalmy wodniczkę”, „2019 rok nie XIX wiek”.

Uczestnicy „Marszu dla Polesia” zebrali się w piątkowe popołudnie przed lubelskim ratuszem. - Jesteśmy tu po to żeby rozpocząć dyskusję i pokazać postulat żeby pojezierze łęczyńsko-włodawskie nie zamieniało się stopniowo w drugi Śląsk. To są plany gierkowskie, które są krok po kroku realizowane - mówił Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Plany inwestycyjne na lubelskim Polesiu mają Spółka LW „Bogdanka” i spółki australijskie. „Bogdanka” otrzymała już koncesję na wydobycie węgla z nowego złoża „Ostrów” na terenie gmin Ludwin i Uścimów. Zagraniczni inwestorzy chcą wybudować kopalnię „Jan Karski” w gminie Siedliszcze i gminie Cyców oraz „Karolinę” w Hańsku. Ta ostatnia inwestycja budzi największe kontrowersje. Według planów ma objąć obszar sąsiadujący z unikatowym, objętym ochroną Bagnem Bubnów. Ich realizacja nawet w częściowym scenariuszu oznaczałaby zagrożenie dla tego terenu, który jest jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Europie.

Ekolodzy chcą zrównoważonego rozwoju. Postawienia na turystykę, która na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim dynamicznie się rozwija, jak również na rolnictwo.

Na marsz przyszło kilkadziesiąt osób. Mówiły, że są za odnawialnymi źródłami energii, że protestują przeciwko smogowi. Twierdziły, że powinno wystarczyć nam węgla, który jest w Bogdance. Protestującym towarzyszyły nagrane odgłosy ptaków i żab, którym dobrą słyszalność zapewniały głośniki. Po przemówieniach uczestnicy marszu przeszli z transparentami na plac Litewski. W czasie trwania akcji można było podpisać się pod listem do zarządu PZU S.A w sprawie protestu przeciwko ubezpieczaniu kopalni.

Łęczna 19 maja

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876