Książka „Zapobiec klęsce...” jest dogłębną analizą tworzenia Wojska Polskiego w niepodległej Polsce i całokształtu przygotowań II Rzeczpospolitej do ewentualnej wojny. Pokazuje co się naszym przodkom udało w tym zakresie i co niestety sknocili.

 

Praca nie skupia się tylko na samej armii, ale daje również obraz szerszych działań, w sferze gospodarki, finansów i organizacji zaplecza. Czego w II RP nie zrobiono, co zaniedbano, kogo nie chciano słuchać, by lepiej przygotować polską armię do nadciągającej wojny – na te i inne pytania znajdą czytelnicy odpowiedź właśnie w książce „Zapobiec klęsce ...”.

Autor pokazuje proces budowania Wojska Polskiego, osiągnięte efekty, barwnie relacjonuje przebieg walk w pierwszych dniach września. Na tej kanwie dokumentuje pomyłki i zaniechania ówczesnych władz cywilnych i wojskowych. Dalej ukazuje jak w tamtych realiach gospodarczych można było lepiej przygotować polską armię (opierając się o dokładne wyliczenia) do nieuchronnego starcia z hitlerowską machiną wojenną. Jak można było wystawić więcej dywizja, lepiej je uzbroić, wyposażyć w nowe przecież skonstruowane w II RP bronie, bardziej zmotoryzować, zaopatrzyć w sprawną łączność. Autor nie ogranicza się jednak tylko do wytykania błędów, ale w barwny sposób buduje alternatywną rzeczywistość, pokazuje jak mogłoby być, gdyby nie pomyłki naszych przodków z II RP. Pod tym i tylko pod tym względem książkę można zaliczyć do tak popularnych dzisiaj historii alternatywnych.

Książka do nabycia w księgarniach internetowych. Ostatnie 120 egzemplarzy tego wydania. Obecna na pewno w: aros.pl, bonito.pl, czytam.pl, motyleksiazkowe.pl, taniaksiazka.pl.

 

Łęczna 30 maja

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876