Pomimo tego, że dzisiejsze dane są z niedzieli, a więc niepełne to MZ podało, że jest 2950 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niestety to 90 proc wiecej niż tydzień temu!

W woj. lubelskim 511 zakażeń - więcej odnotowano tylko w woj. mazowieckim. Na Lubelszczyźnie najwięcej zakażeń w Lublinie – 165, w powiatach: lubelskim – 51, puławskim – 41, bialskim – 35, świdnickim – 27, lubartowskim – 22, opolskim – 18 i łęczyńskim – 17.

Europejska Agencja Kontroli Zakażeń (ECDC) zaktualizowała mapę dotyczącą sytuacji epidemicznej w Europie. Wynika z niej, że najgorzej jest we wschodniej części Starego Kontynentu: na Litwie, Słowacji czy w Estonii. Na gorsze zmieniła się także sytuacja w Polsce. "Czerwone" są już cztery województwa. Tydzień temu do tej strefy należały dwa, a jeszcze miesiąc temu cały obszar naszego kraju był zaznaczony na zielono. Obecnie zielone są tylko cztery województwa: świętokrzyskie, śląskie, opolskie i lubuskie. Najgorsza sytuacja epidemiczna panuje w województwach: lubelskim, mazowieckim, podlaskim, zachodniopomorskim.

- Widzimy, że niestety w tych regionach zakażenia zaczynają się przekładać na liczbę hospitalizacji. Na Lubelszczyźnie zajętych jest ponad 70 proc. łóżek w szpitalach, na Podlasiu ok. 65 proc. To jest skutek tego, że mamy o 30 proc. mniej zaszczepioną populację niż kraje Zachodniej Europy. To jest kolosalna różnica. Co więcej, liczba zgonów w stosunku do liczby zakażeń wcale nie jest mała. Bo w Wielkiej Brytanii zakażeń jest 40-50 tys., ale zgonów kilka. A u nas jest 5 tys. zakażeń i kilkadziesiąt zgonów – podkreśla w wypowiedzi dla wp.pl dr Sutkowski.

- Chodzi o ludzi, ich zdrowie i społeczny porządek. Politycy powinni wziąć sprawy w swoje ręce. Dezaprobata wobec szczepień jest w kraju wciąż ogromna i skala hejtu, na tych, którzy do szczepień namawiają, znaczna. Ale nie wolno dać się zastraszyć. Trzeba działać, nim będzie za późno – apelują lekarze.

Łęczna 25 października 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876