Wójt gminy Spiczyn podpisała w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie umowę, dzięki której rozpocznie się rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach. Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w działaniu – Dziedzictwo kulturowe i naturalne.

Zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach ma powierzchnię 4,5 ha i jest wpisany do Rejestru Zabytków woj. lubelskiego. Na kompleks składają się ruiny zamku, barokowa kaplica z XVII w., kopiec upamiętniający parę tragicznie zmarłych kochanków, rzekomo zamurowanych w zamkowej wieży. Znajduje się tam także kolumna toskańska oraz ruiny oranżerii. Drzewostan składa się z 30 gatunków drzew liściastych i iglastych, którego dobrostan jest ogólnie zły.

Najpierw rozpoczną się prace przygotowawcze, które pozwolą na uporządkowanie terenu i zabezpieczenie istniejących drzew. Następnie zbudowane zostaną alejki z nawierzchni mineralnych o łącznej długości 1,2 km oraz zbudowane zostanie dojście z parkingu do bramy głównej. Zagospodarowane zostaną miejsca ogrodowe, gdzie pojawią się ławeczki, huśtawki, trejaże, a także stojaki na rowery. Dla odwiedzających przygotowane zostaną dwie tablice informacyjne. Cały teren parku zostanie oświetlony i objęty monitoringiem.

Całość prac ma kosztować ponad 1,9 mln zł, przy czym dofinansowanie wynosi ponad 1,66 mln zł. Bez takiego wsparcia uboga gmina nie miałaby szans na rewitalizację tego miejsca.

Łęczna 17 lutego 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677