Remont posadzki najstarszego kościoła w Łęcznej pozwolił odkryć ślady wcześniejszych dziejów budowli i Łęcznej. Odkryto monety, dewocjonalia, elementy posadzki zniszczonej podczas potopu szwedzkiego. Prace konserwatorskie nadal trwają.

Nie wiadomo dokładnie ile lat ma parafia w Łęcznej. Datuje się ją na połowę XIV wieku, a rozpoczęcie budowy obecnego kościoła na 1618 rok. Być może stoi on na szczątkach wcześniejszego obiektu.

- W trakcie prac dotarliśmy do krypty fundatora świątyni podkomorzego Adama Noskowskiego – mówił dla Radia Lublin ksiądz proboszcz Janusz Rzeźnik. Na terenie kościoła jest 7-8 krypt. Do tej pory zajrzano do dwóch, ale nie wiadomo, czy otwierane będą kolejne.

W trakcie prac odnaleziono około 200 artefaktów pod posadzką kościoła. Głównie monet z czasów od XV do XX wieku.

W jednej z odkrytych krypt znajdują się zdobienia w postaci rozet i ołtarza. Być może pomieszczenie w przeszłości pełniło rolę kaplicy. Pod nią dopiero znajdują się szczątki prawdopodobnie Adama Noskowskiego. Na jednej ze ścian widać napis „1792 Niepokój w kraju”. Jeśli jest autentyczny powstał rok po przyjęciu przez nasz kraj konstytucji.

Odkryte eksponaty będą podawane dalszym badaniom. Być może zostaną publicznie udostępnione.

Łęczna 08 czerwca 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876