Ministerstwo Finansów opublikowało podstawowe dochody podatkowe na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w Polsce. To wskaźnik, który mówi o ich zamożności. W naszym województwie bezkonkurencyjna pod względem bogactwa jest gmina Puchaczów ciągnąca dochody z Bogdanki. Na drugim miejscu jest miasto Puławy, których dochód ponad przeciętną winduje chemiczny potentat – Zakłady Azotowe „Puławy”. Najbiedniejsza jest natomiast gmina Potok Górny w powiecie biłgorajskim. Dochód najbogatszej gminy w województwie czyli Puchaczowa jest ponad 11 razy większy (na osobę) niż w najbiedniejszym Potoku Górnym.

Im więcej podatków wpływa do kasy gminy, tym wyższy osiąga ona tzw. podstawowy dochód na jednego mieszkańca. Puchaczów w powiecie łęczyńskim ma ministerialny wskaźnik w wysokości aż 4.529 zł (czyli więcej niż w Warszawie). To oczywiście też dużo więcej niż w pozostałych gminach powiatu łęczyńskiego. W gminie Cyców wskaźnik na 2019 rok wyniósł 1835,18 zł, w Ludwinie – 1515 zł, Milejowie – 1057,21, w Spiczynie zaledwie 864,29 zł. Szczerze jednak mówiąc, po gminie Puchaczów wcale tego bogactwa, wysokich dochodów podatkowych wcale nie widać. Na pierwszy rzut oka Cyców czy Milejów przy Puchaczowie wydają się bardziej „miejskie”. Liczne sklepy, usługi, ruch na ulicach sugerują, że to bogatsze miejscowości niż ten rzeczywiście bogaty Puchaczów. Można by zadać pytanie jak gminie Puchaczów, od lat zasilanej wielkimi pieniędzmi z Bogdanki, udaje się „ukryć” swoje prawdziwe bogactwo.

Wśród mniejszych, ale powiatowych miast na wyróżnienie zasługuje Lubartów, który ma dochód 1.605 zł. Co ciekawe Lubartów na początku lat 90. borykał się z blisko 30-procentowym bezrobociem. Na terenie miasta upadły wszystkie duże zakłady produkcyjne. Miejscowe władze potrafiły jednak stworzyć klimat do inwestowania, powstała też specjalna strefa ekonomiczna. Dzięki temu dochód Lubartowa bierze się nie z jednego ogromnego zakładu ale wielu mniejszych, chociaż czasem istotnych nawet w skali kraju.

Dzięki takiemu podejściu Lubartów jest bogatszy (co widać na co dzień) nawet od Świdnika (1.462,6 zł) z jego wpływami z PZL-Świdnik, nie mówiąc już o Łęcznej (1.371 zł) czy tym bardziej Włodawie (1.196 zł).

Drugą, najbogatszą gminą w województwie lubelskim jest miasto Puławy. To tam znajduje się jedna z największych firm po wschodniej stronie Wisły, chemiczny konglomerat – Zakłady Azotowe „Puławy”. Wskaźnik podatkowy na przyszły rok to 2.390 zł. Trzecie miejsce w tym rankingu zamożności zajął Terespol, a miasto Lublin – stolica województwa, dopiero czwarte, ze wskaźnikiem na poziomie 1.869 zł. Wśród pozostałych miast na prawach powiatu na pierwsze miejsce wysuwa się Biała Podlaska (1.457 zł), która o włos wyprzedziła Zamość (1.434 zł) i Chełm (1.395 zł).

Na przeciwległym biegunie zestawienia znalazły się najuboższe gminy, takie jak znajdujące się w powiecie biłgorajskim Potok Górny (406 zł) i Aleksandrów (504 zł), a także Ostrówek w powiecie lubartowskim (532 zł). Wśród miast powiatowych, najniższy wskaźnik podatkowy zanotowało natomiast Opole Lubelskie (1.033 zł).

Łęczna 15 grudnia

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876