Na sesji rady powiatu 3 grudnia ustalano zarobki nowych członków zarządu. Padła propozycja by Krzysztof Niewiadomski, nowy starosta zarabiał o 1720 zł mniej od poprzednika. Złożył ją Teodor Kosiarski, były burmistrz Łęcznej, obecnie radny powiatu. Motywował ją faktem braku doświadczenia na stanowisku urzędniczym obecnego starosty.

- Wynagrodzenie starosty powinno wynikać z doświadczenia i kompetencji zawodowych. Na poprzedniej sesji nic nie usłyszeliśmy o kompetencjach zawodowych pana starosty poza tym, że działalność społeczną prowadził. Uważam, że mając na uwadze sytuację powiatu, stawki powinny być na znacznie niższym poziomie, przynajmniej na początku – mówił Teodor Kosiarski ze Wspólnej Sprawy.

Takie stanowisko, z podobną argumentacją, poparł radny Artur Choma z PSL. Przeciwnego zdania był wicestarosta Dawid Kostecki z PiS. Argumentował, że zakres obowiązków i odpowiedzialności obu starostów jest taki sam, a zarobki starostów zostały już ograniczone decyzją rządu.

Rzeczywiście poprzedni starosta Roman Cholewa (PSL), w związku z problemami finansowymi powiatu, najpierw sam wnioskował o obniżenie swojego wynagrodzenia w lipcu 2017 roku o 800 zł, a następnie rok później, z powodu decyzji rządu, jego pensja zmalała o kolejne 520 zł.

Po tych zmianach pensja starosty łęczyńskiego wynosiła 10.180 zł brutto. Składało się ono z 4.700 zł wynagrodzenia zasadniczego (maksymalna stawka), 1900 zł dodatku funkcyjnego, 2640 zł specjalnego i 940 zł stażowego.

Nowy zarząd wnioskował aby utrzymać pensję na tym samym poziomie również dla starosty Krzysztofa Niewiadomskiego (PiS). Kosiarski proponował kwotę 8.460 zł brutto (wynagrodzenie zasadnicze 4500 zł, dodatek funkcyjny 1800 zł, specjalny 1260 zł i stażowy 900 zł).

Członek zarządu Piotr Rybak (PiS) sprzeciwiając się propozycji Kosiarskiego, dowodził, m.in. że na początku kadencji pracy jest najwięcej, więc wniosek obniżki zarobków u startu jest nieracjonalny. Poparł go przewodniczący rady Arkadiusz Biegaj (PiS).

Za wnioskiem zarządu, czyli miesięcznym wynagrodzeniem starosty w wysokości 10180 zł brutto głosowało 10 radnych (7 z PiS i 3 z PO), przeciwnego zdania było 5 radnych (2 ze Wspólnej Sprawy, 1 z PSL i 2 z Twojego Samorządu). Od głosu wstrzymało się dwoje radnych - członków poprzedniego zarządu – były starosta Roman Cholewa i Krystyna Wiśniewska (oboje z PSL).

Łęczna 13 grudnia

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677