Rozstrzygnięto ogłoszony przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkurs na budowę ławek niepodległości. Poszczególne samorządy zgłaszały m.in. lokalizację ławki, a także propozycję nagrania dźwiękowego.

Do ministerstwa zgłoszono 262 oferty z całego kraju. Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, przedstawiły dokumenty wskazujące m.in. najlepszą lokalizację, plan budowy, wysokość wkładu własnego oraz propozycję nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Dotacje na budowę wraz z projektem multimedialnej ławki trafią do 136 samorządów. Najwyżej oceniane były te projekty, które zakładały ustawienie ławki w miejscu powszechnie dostępnym, najlepiej w centrum, a także przewidywały odtwarzanie przez „ławkę” nagrań dotyczących tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Ławki mają powstać do końca tego roku.

Z naszego regionu gadające i śpiewające ławki trafią do gminy Lublin, Łęczna i Puchaczów. Dwie ławki staną także w Świdniku, jedna przy al. Lotników Polskich, druga przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. MON sfinansuje nawet 80 procent kosztów realizacji projektu.

- Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy – stwierdziła przewodnicząca komisji konkursowej Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON. – Zależy nam, aby dotacje trafiły do jak największej liczby samorządów, by ławki stanęły w dużych miastach i w mniejszych, miejscowościach, które mają skromne budżety. Ławka Niepodległości będzie upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę dla następnych pokoleń – dodała przewodnicząca.

Łęczna 14 października

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677