Więźniowie będą produkować meble. Otwarto właśnie pierwszą w naszym regionie halę produkcyjną, powstałą w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”. Zatrudnienie znajdzie 250 osadzonych, a dzięki ich zatrudnieniu, spadną koszty utrzymania więźniów, poprawią się możliwości ich resocjalizacji.

Zakończyła się właśnie budowa fabryki mebli na terenie Zakładu Karnego we Włodawie. Powstała tam hala o powierzchni ponad 8 tys. mkw, w której uruchomiona zostanie linia produkcyjna mebli tapicerowanych. Hala zbudowana w ramach rządowego programu „Praca dla więźniów”, została sfinansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Zgodnie z zawartą w ubiegłym roku umową, obiekt zostanie wydzierżawiony przez firmę Woodcraft z Poznania, która umieści tam swój zakład produkcyjny. 5 października dokonano oficjalnego otwarcia i poświęcenia hali.

Pracownikami fabryki mebli będą więźniowie osadzeni we Włodawie. Ponieważ w zakładzie karnym może przebywać około 500 skazanych, oznacza to, że pracować będzie mógł co drugi z więźniów. Biorąc pod uwagę, że już obecnie z rożnych form zatrudnienia korzysta około stu osadzonych to wkrótce większość więźniów będzie mogła pracować. Produkcja w nowej hali ma się rozpocząć w przyszłym roku, teraz zakład będzie wyposażany w maszyny i urządzenia. Włodawska hala jest pierwszą tego typu w naszym regionie, w całym kraju jest ich już 15 a docelowo ma powstać 40.

Dzięki zatrudnieniu więźniów spadają ich koszty utrzymania, ponoszone z pieniędzy podatników. Obecnie w województwie lubelskim pracuje 58 proc. więźniów, w Polsce ponad 50 proc. Tylko w zeszłym roku więźniowie zarobili 49 milionów złotych, z czego 13 milionów przeznaczono na ich długi alimentacyjne.

 

Łęczna 7 października

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876