Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dzisiaj, 26 kwietnia w zakładach PZL-Świdnik umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej. Towarzyszy im pakiet logistyczny i szkoleniowy. W sumie kontrakt opiewa na 1,65 mld zł. Wszystkie maszyny mają trafić do sił zbrojnych do końca 2022 r.

Śmigłowce mają być zdolne do zwalczania okrętów podwodnych ale także operacji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR). To niespotykana na świecie konfiguracja, podnosząca cenę każdego egzemplarza helikoptera. Niestety w Polsce będzie zastosowana już po raz drugi.

Brytyjsko-włoska konstrukcja była jedyną oferowaną w przetargu po wycofaniu się z konkurencji Airbus Helicopters. Trzysilnikowy, AW101 waży ponad 15 ton i jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie śmigłowców tego typu, dostępnych na rynku. Wykorzystują go m. in. siły powietrzne z Włoch, Wielkiej Brytanii, Danii, Norwegii czy Japonii. Do tej pory złożono zamówienia na blisko 220 tych maszyn.

Wcześniej, na początku kwietnia MON podpisał wartą prawie 400 mln zł umowę offsetową, która była warunkiem zawarcia umowy głównej o dostawie maszyn. Przewiduje ona, że serwis śmigłowców będą realizowały Wojskowe Zakłady Lotnicze w Łodzi.

Obecny podczas podpisana umowy premier Mateusz Morawiecki powiedział, że to dla Polski bardzo ważna chwila. - Cieszę się, że w roku 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dokonujemy tego zakupu, który znacząco wzmocni nasze siły zbrojne - podkreślił Morawiecki.

Rząd zapowiada kolejne zakupy w PZL-Świdnik, ale bez podawania szczegółów. Może tu chodzić o zupełnie inne typy maszyn produkowanych w Świdniku. Przy produkcji AW101 PZL-Świdnik ma mieć około 20 proc. udział. W zakładzie będą wytwarzane m.in. płyty kompozytowe i podłogi maszyny.

Zakup śmigłowców AW101 kontestuje opozycja, podkreślając, że jedynie 20 proc. maszyny powstanie w kraju. Przypomina też, że początkowo rząd PiS zapowiadał zakup 12 śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych oraz do misji ratowniczo-poszukiwawczych. I rzeczywiście takie też są minimalne potrzeby naszej marynarki wojennej.

Łęczna 26 kwietnia

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876