W Urzędzie Miasta w Świdniku odbyło się spotkanie władz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „PEC” oraz firmy Megatem z Lublina. Jego efektem jest list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy podmiotami. Ma ona w perspektywie uniezależnić Świdnik od jednego dostawcy ciepła, którym aktualnie jest elektrociepłownia Veolia Wschód.

Negocjacje z lubelską elektrociepłownią Megatem prowadzone były od roku. Powód jest prosty, ciepło z Lublina jest o ponad 16 procent tańsze, niż te ze świdnickiej elektrociepłowni. Co więcej, ceny Veolii mogą jeszcze wzrosnąć po wejściu w życie europejskich przepisów o wzroście opłat za emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Jednak aby mieszkańcy Świdnika mogli płacić niższe rachunki za ciepło potrzebne do ogrzania mieszkań i wody należy zbudować rurociąg, którym ciepło popłynie z Lublina do Świdnika. Studium wykonalności tej inwestycji ma powstać na wiosnę 2019 roku. Według bardzo wstępnych założeń, koszt budowy rurociągu wyniesie od 36,5 mln zł do 41,3 mln zł. Zdaniem ekspertów rury ciepłownicze najlepiej poprowadzić od ul. Chemicznej i Rataja w Lublinie do komory znajdującej się przy miejskim targowisku w Świdniku.

Podczas spotkania ustalono też powstanie zespołu, który przygotuje plan dalszych działań. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, ciepło z Lublina do Świdnika będzie mogło popłynąć najwcześniej gdzieś w 2020 roku.

 

Łęczna 19 października

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

 

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876