Ostatni weekend maja należeć będzie do najlepszych cyklotrialistów w kraju, którzy przyjadą, by rywalizować o zwycięski tytuł I rundy Pucharu Polski w trialu rowerowym. Będą mistrzowskie zawody, ale także impreza integracyjna i Trial Jam.

Zawody rozpoczną się w Świdniku 26 maja, o godzinie 12.00, na placu do trialu przy al. Lotników Polskich. Udział w trialowym wydarzeniu zapowiedzieli sportowcy w różnych kategoriach wiekowych. Tak więc wystartują juniorzy, seniorzy i elita. Wśród zawodników nie zabraknie aktualnego mistrza Polski - Karola Serwina. Uczestnicy trzykrotnie pokonają trasę przebiegającą 5 odcinkami zbudowanymi z kamieni, betonów, drewnianych szpul i bali.

Czym jest trial rowerowy? Rower nie ma siodełka, a trasa przejazdu jest usłana przeszkodami – te dwa elementy sprawiają, że trial rowerowy jest jedną z najbardziej widowiskowych odmian kolarstwa. Jego istotą jest pokonanie wyznaczonej trasy, na której znajdują się naturalne bądź sztuczne przeszkody, np. korzenie drzew, skały, strome zbocza, strumień, kręgi z betonu, samochody, itp. w określonym czasie, w ściśle ustalonej kolejności i z minimalnym kontaktem z przeszkodą. Są to tzw. odcinki mające 60-70 metrów długości i przynajmniej metr szerokości. W trakcie zawodów wyznaczone są elementy roweru, które mogą mieć styczność z przeszkodą oraz podłożem, np. wyłącznie opony lub opony razem z pedałami i osłoną łańcucha. Jeśli zawodnik pokonując trasę podeprze się nogą lub niedozwoloną częścią jednośladu, wówczas naliczane są punkty karne. O zwycięstwie decyduje jak najczystszy przejazd, czyli jak najmniejsza liczba punktów karnych.

Do uprawiania trialu na najwyższym poziomie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Jeździ się na specjalnym rowerze trailowym, który oprócz tego, że jest bardzo lekki (waży nie więcej niż 7 kg) i wytrzymały oraz wyglądem przypomina model górski połączony z BMX-em, dodatkowo nie posiada siodełka. Zwykle brakuje w nim także przerzutek i amortyzatorów, a rama jest bardzo niska. Sprzęt używany przez trailowców może mieć koła o średnicy 20 lub 26 cali. Pierwszy model określany jest mianem „mod”, a drugi „stock”.

Zawody w Świdniku zostały w tym roku wzbogacone o dodatkowe atrakcje. Zaraz po zawodach odbędzie się impreza integracyjna, na którą organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców. W planach jest, między innymi wspólne oglądanie filmów, w tym instruktażowych o trialu rowerowym.

W niedzielę odbędzie się pierwszy świdnicki Trial Jam. Będzie można m.in. sprawdzić swoje możliwości na torze i nauki od podstaw. A wszystko pod okiem najlepszych w tej dyscyplinie. Świdniczanie będą mogli wziąć udział we wspólnym treningu i potrenować na odcinkach z sobotnich zawodów. Rozpoczęcie o godz. 11.00.

 

Łęczna 17 maja

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876