Przeciw „zamachowi na samorządy”, jak nazywają działania Prawa i Sprawiedliwości, zawiązał się Ruch Obrony Polskiej Samorządności. Pod jego deklaracją podpisało się kilkuset związanych z Polskim Stronnictwem Ludowym samorządowców z województwa lubelskiego.

Sygnatariusze sprzeciwiają się głównie ograniczeniu czasu sprawowania władzy przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch kadencji, a zwłaszcza są przeciw chęci PiS, aby nowe prawo działało wstecz i dotyczyło także tych, którzy już sprawują swoje funkcje.

- Chcemy bronić suwerennego prawa obywateli do dokonywania wyborów gospodarzy w swoich gminach i miastach nie będąc ograniczonym poprzez złe pomysły wprowadzania dwukadencyjności – podkreślał europoseł Krzysztof Hetman, szef lubelskiego PSL podczas inauguracji działalności Ruchu Obrony Polskiej Samorządności w województwie. – Nie bronimy ludzi, którzy mają legitymację naszego stronnictwa. Bronimy wszystkich dobrych gospodarzy. Ja bronię także dobrego burmistrza Świdnika, stoję też w obronie dobrego burmistrza Tomaszowa Lubelskiego, choć zarówno Waldemar Jakson, jak i Wojciech Żukowski są z zupełnie innej opcji niż my – dodał.

Politycy PSL podkreślają też, że jeśli dwukadencyjność miałaby wejść w życie, to powinna dotyczyć wszystkich, także posłów i senatorów. Na przykład poseł Kaczyński już po raz ósmy zasiada w Sejmie.

Negatywnie odnieśli się też do pisowskiego pomysłu zmiany ustroju Warszawy, poprzez dołączenie do miasta stołecznego 32 sąsiednich gmin. Boją się ponadto, że podobne zmiany mogą dotyczyć też Lublina. Mówili, że może nastąpić likwidacja gmin Konopnica, Głusk, Niemce, Strzyżewice, Jastków i włączenie ich do miasta Lublin. Z powodów politycznych.

Działania i propozycje PiS, które nie podlegają żadnym konsultacjom i dyskusji, traktujemy jako wysłanie dwóch nagich mieczy przez Jarosława Kaczyńskiego. I niech to będzie symbol przyszłego zwycięstwa naszej strony, która w moim przekonaniu ma absolutną rację – stwierdził Krzysztof Hetman.

Zapowiedziano też powstanie struktur powiatowych Ruchu Obrony Polskiej Samorządności.  

 

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876