Do poważnych wypadków z udziałem rowerzystów doszło w minioną sobotę. W jednym 14-letni cyklista zderzył się z jadącym w tym samym kierunku 15-latkiem. Wskutek upadku na jezdnię, młodszy z kierujących z bardzo poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Podobnie zderzyło się dwóch 29-letnich rowerzystów. Jeden z nich został hospitalizowany.

Do pierwszego z tych wypadków doszło w sobotę przed godz. 19 w miejscowości Jakubowice Konińskie. Na rowerach jechała grupa nastolatków. Młodzi cykliści poruszali się od Lublina w kierunku Krasienina, drogą przeznaczoną dla rowerów. W pewnym momencie w trakcie przejeżdżania przez jezdnię na oznakowanym przejściu 14-latek zderzył się z jadącym w tym samym kierunku 15-latkiem. Upadek był tak niefortunny, że młodszy z cyklistów doznał licznych obrażeń i został przetransportowany do szpitala w Lublinie. Jego stan jest poważny.

Do zderzenia się dwóch rowerzystów doszło także godzinę później przy ul. Muzycznej w Lublinie Kierujący rowerem 29-letni mieszkaniec pow. hrubieszowskiego jadąc drogą dla rowerów w kierunku ul. Piłsudskiego podczas wymijania zderzył się z jadącym w przeciwnym kierunku 29-letnim cyklistą z Lublina.

Wskutek zderzenia się mężczyzn, pierwszy z nich został przewieziony do szpitala z obrażeniami ciała. Policjanci ustalili, że drugi z rowerzystów był trzeźwy.

Niestety rośnie ilość zdarzeń z udziałem rowerzystów. Tylko w ciągu ostatniego weekendu na drogach naszego województwa doszło do 6 wypadków z ich udziałem. W 2018 roku rowerzyści uczestniczyli w 174 wypadkach drogowych, w wyniku których trzynastu z nich poniosło śmierć, a 167 doznało obrażeń. Sami rowerzyści byli sprawcami 83 wypadków. Cykliści będący pod wpływem alkoholu byli sprawcami 10 wypadków. Głównymi przyczynami wypadków, do których doszło z winy rowerzystów było nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie.

Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, tylko wtedy gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Łęczna 11 czerwca 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876