Do sekretariatu szpitala zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w poczekalni izby przyjęć została podłożona bomba. Dodatkowo na jednym z oddziałów pojawił się pożar w dwóch pomieszczeniach. Do akcji wkroczyły służby ratunkowe.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „OPAL”. Założenie ćwiczeń było bardzo realistyczne. Około godz. 9 do sekretariatu szpitala zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w poczekalni izby przyjęć została podłożona bomba. W trakcie przyjmowania informacji o podłożeniu ładunku doszło do spięcia sieci elektrycznej na oddziale neurologii, co spowodowało pożar dwóch pomieszczeń. Zgodnie z procedurą dyrektor szpitala wydał polecenie ewakuacji osób oraz sprzętu z terenu szpitala.

Informację o zdarzeniu otrzymały służby. Służbą wiodącą w miejscu podłożenia urządzenia wybuchowego była policja, natomiast w miejscu pożaru straż pożarna. Działania służb były prowadzone równocześnie, gdyż pożar był w innej części budynku. Dowódca patrolu policji, który jako pierwszy przyjechał na miejsce zdarzenia dokonał wstępnego rozpoznania terenu i powstałego zagrożenia oraz dowodził na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu wyznaczonego przez komendanta policji w Lublinie oficera dowodzącego działaniami. Policjanci wyznaczyli pierścień zewnętrzny, pomagali innym służbom w ewakuacji osób z zagrożonych oddziałów w miejsce bezpieczne oraz zabezpieczali teren przed dostępem osób postronnych.

Na miejsce przyjechał policyjny pirotechnik wraz z psem służbowym wyszkolonym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych w celu sprawdzenia czy ujawniony pakunek może stworzyć zagrożenie dla otoczenia i zawiera materiał pirotechniczny. Po sprawdzeniu podejrzanego pakunku okazało się, że nie zagraża on życiu i zdrowiu osób. Następnie pirotechnik sprawdził budynek pod kątem ujawnienia innych ewentualnych urządzeń wybuchowych. Po sprawdzeniu budynku i ugaszeniu pożaru ewakuowane osoby mogły wrócić do budynku szpitala.

Celem przeprowadzonych dzisiaj działań było doskonalenie umiejętności współdziałania służb oraz praktyczne sprawdzenie znajomości procedur przez pracowników szpitala w sytuacji kryzysowej. Policjanci doskonalili umiejętności współdziałania z funkcjonariuszami straży pożarnej i pracownikami szpitala. To także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy.

 

Łęczna 7 czerwca

 

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876