Minęło 5 lat od Pana wyboru na stanowisko burmistrza. To dobry czas na podsumowanie efektów. Jak Pan ocenia ten czas??
Przyszło mi sprawować tę zaszczytną funkcję w niespotykanych dotąd warunkach. Lata pandemii, a następnie wybuch wojny w Ukrainie. Wszystko to miało ogromny wpływ na realizację zadań samorządowych. Na szczęście udało się zrealizować założone cele. To co szczególnie cieszy to diametralna poprawa kondycji finansowej Gminy. W ciągu ostatnich 5 lat udało się obniżyć zadłużenie gminy o ponad 60% z ponad 20 mln zł do poziomu 7 mln zł przy jednoczesnej realizacji dziesiątek inwestycji. To ogromny sukces rzadko spotykany w innych samorządach w Polsce, gdzie raczej zauważa się tendencję odwrotną czyli nadmierne zadłużanie. Jest to zasługa bardzo skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych oraz właściwego gospodarowania finansami za co wielokrotnie byliśmy doceniani w ogólnopolskich rankingach.

Co było dla Pana priorytetem przy planowaniu inwestycji?
Zdecydowanie oświata i infrastruktura drogowa czyli obszary, które dotyczą prawie każdego mieszkańca. W ciągu 5 lat przeprowadziliśmy gruntowną termomodernizację wszystkich naszych szkół podstawowych czyli SP2 i SP4. Na ich remont 80% środków pozyskaliśmy z zewnątrz, a to oznacza de fakto, że te środki zaoszczędziliśmy. Rozpoczęliśmy budowę nowego przedszkola na osiedlu Bobrowniki, jak również uzyskaliśmy wielomilionowe dofinansowanie na budowę kolejnego przedszkola na osiedlu Stare Miasto. W ciągu najbliższych dni zostanie podpisana umowa na powstanie żłobka na osiedlu Samsonowicza, na które również pozyskaliśmy dofinansowanie. Cieszy również uruchomienie w tej kadencji programu stypendialnego dla najzdolniejszej młodzieży.

Poprawa infrastruktury drogowej to pewnie jedna z najczęściej zgłaszanych potrzeb naszych mieszkańców?
Dokładnie. W tym zakresie zrobiliśmy naprawdę dużo. To długo wyczekiwane przez mieszkańców modernizacje ul. Wiklinowej, ul. Gwarków, a także obecna realizacja prawie 20 dróg w mieście (Przechodnia, Cicha, Tulipanowa, Malwowa, Fiołkowa, Storczykowa, Diamentowa, Brylantowa, Sportowa, Słoneczna, Tęczowa, Milejowska, Księżycowa, Spokojna, Wesoła, Ogrodowa, Szkolna, Wacława Jawoszka). Jesteśmy również świeżo po podpisaniu umowy na modernizację ul. Obrońców Pokoju. W ciągu 5 lat udało się również wyremontować ul. Pasternik, ul. Nadrzeczną, ul. Onanowa i ul. Śródmiejską. Z tych licznych drogowych zmian jestem naprawdę zadowolony.
Planując inwestycje drogowe nie zapominaliśmy oczywiście o sołectwach. Mieszkańcy mogą cieszyć się nowymi drogami w: Ciechankach Krzesimowskich, Piotrówku Drugim, Witaniowie, Starej Wsi, Starej Wsi Stasin, Starej Wsi Kolonia, Nowogrodzie, Podzamczu, Trębaczowie oraz rozpoczęciu prac w Zakrzowie.
Modernizując drogi udało się również zbudować znacznie ponad 500 nowych miejsc parkingowych, a właśnie to obiecałem 5 lat temu mieszkańcom.

Nie ma już korków drogowych w centrum.
Tak. Udało się niemal całkowicie przebudować sieć dróg w centrum miasta. Do niedawna była jedynie jedna droga wyprowadzająca ruch pojazdów z tego miejsca. Wybudowaliśmy nowe drogi w kierunku Lidla i ul. Wyszyńskiego jak również skomunikowaliśmy dwa osiedla budując łącznik z ul. Wierzbową.

Największym zadaniem inwestycyjnym było?
Niewątpliwie II etap Rewitalizacji Starego Miasta. Prace rozpoczęte na początku kadencji zakończyły się dopiero w grudniu 2022 roku. To poza Rynkiem kilometry dróg i chodników oraz sieci wodno-kanalizacyjnych. To również Kamienica gdzie schronienie znalazło 12 rodzin oraz kładka nad ulicą Lubelską.
Kolejnym ważnym zadaniem był rozwój mieszkalnictwa. Miasto się rozwija i widać to po ilości budowanych lub planowanych inwestycji mieszkaniowych. Powstało nowe osiedle Cichy Zakątek, kolejny poważny deweloper planuje wybudować 5 wieżowców dla 300 rodzin, gmina przystąpiła do SIM Wschód w ramach, którego wybuduje 300 nowoczesnych mieszkań na wynajem.
Duże nadzieje pokładam w terenach działkowych na os. Niepodległości, gdzie udało się doprowadzić wodę oraz uzbroić teren. Dzięki czemu zaczynają powstawać tam nowe domy jednorodzinne. To teren z perspektywą na przyszłość.
A które z tych nieco mniejszych działań uważa Pan za równie ważne?
Po raz pierwszy udało się zorganizować lodowisko miejskie, sprowadzić sieć McDonald’s o którą wielokrotnie pytali mieszkańcy, dokończyć III etap rewitalizacji Parku Podzamcze czy budowę Środowiskowego Domu Samopomocy.

Porozmawiajmy o sporcie
Na tej płaszczyźnie również nie mam sobie nic do zarzucenia. Przyjęliśmy uchwałę dzięki której GKS oszczędza 600 tysięcy zł rocznie a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznacza na sport. Dodatkowo wsparliśmy klub przekazując praktycznie nieodpłatnie tereny miejskie warte miliony złotych. Na jednej z działek już funkcjonuje boisko treningowe, a na dwóch pozostałych fundacja chce wybudować nowoczesne obiekty sportowe. W opinii prezesa bez naszego wsparci byłoby to niemożliwe.

A jak wyglądamy w porównaniu do sąsiadów?
Publikowane niezależne rankingi wysoko plasują Gminę Łęczna. Nasza gmina może pochwalić się niskimi opłatami komunalnymi. Cena śmieci jest jedną z najniższych w kraju. W wielu pozycjach stawki podatków są niższe od naszych sąsiadów np. podatek który płacą niemal wszyscy czyli podatek mieszkalny jest prawie 50% mniejszy niż chociażby ponoszony w Lublinie. Podobnie jest ze ściekami i ceną wody. To dlatego nasza gmina uchodzi za tanią, co potwierdzają zewnętrzne badania.

Będzie Pan zabiegał o reelekcję?
Uważam, że w ciągu ostatnich pięciu lat udało się osiągnąć wiele. Owoce ciężkiej pracy widzą rodzice i uczniowie w szkołach, kierowcy na drogach, a podatnicy w swoich portfelach. Wielu ludzi namawia mnie do ponownego ubiegania się o urząd i wprowadzania zmian w Łęcznej. Praca burmistrza to pełne zaangażowanie 24 godziny na dobę, przynoszące niezwykłą satysfakcję, ale jednocześnie obciążające. O swojej decyzji poinformuję po Nowym Roku. Mam jeszcze czas, aby się nad nią zastanowić, a przede wszystkim przedyskutować ją z rodziną, która dla mnie jest najważniejsza. Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Pastuszak

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876