Wydaje się, że duże poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości to już przeszłość. Ilość błędnych decyzji rządu, bardzo duża inflacja, drożyzna a także brak szybkiej reakcji na niespodziewane wydarzenia powodują, że akceptacja dla PiS przekroczyła masę krytyczną. Potwierdzają to rozliczne badania i to różnych pracowni badawczych. I nie chodzi tylko o zwykłe poparcie dla partii politycznych. Na przykład pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zadała respondentom pytanie: „czy i kiedy pani/pana zdaniem Jarosław Kaczyński powinien odejść na polityczną emeryturę?".

Zdecydowana większość, bo 55,1 proc. badanych, wybrała odpowiedź "powinien odejść z polityki jak najszybciej". Jedynie niespełna 8 proc. Polaków uważa, że Kaczyński na polityczną emeryturę powinien wybrać się wraz z końcem kadencji prezesa PiS w 2025 roku. Natomiast 5,6 proc. respondentów chce by lider obozu rządzącego odszedł już po kolejnych wyborach parlamentarnych w 2023 roku.

Na drugim biegunie jest 24,8 proc. Polaków, którzy uważają, że Jarosław Kaczyński powinien jak najdłużej pozostać w polityce. 6,6 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

Oczywiście wśród samych zwolenników Prawa i Sprawiedliwości to 56 proc. z nich chce, by Kaczyński pozostał w polskim życiu politycznym jak najdłużej. Co ciekawe wśród wielbicieli PiS jest 4 proc. ankietowanych uważających, że prezes PiS powinien jednak odejść na emeryturę jak najszybciej. Nie tak mało, bo 21 proc., wskazało, że rok 2025 – kiedy kończy się trwająca kadencja szefa partii – jest odpowiednim terminem na polityczną emeryturę dla Kaczyńskiego, kolejne 9 proc. że powinien odejść nawet wcześniej bo po wyborach w 2023 roku. 10 proc. ankietowanych wyborców PiS nie ma zdania w tej sprawie.

Co nie jest zaskakujące, wśród sympatyków opozycji zdecydowana większość bo aż 80 proc. badanych uważa, że Kaczyński powinien natychmiast odejść na emeryturę. Symptomatyczne i wielce niekorzystne dla PiS jest to, że wśród niezdecydowanych wyborców - czyli takich, którzy się wahają i na ten moment nie deklarują głosowania na żadną z partii - aż 72 proc. również wskazuje na szybkie odejście Kaczyńskiego z polityki.

Innym sondażem wskazującym na stopień poparcia dla PiS było sprawdzenie, czy Polakom podoba się obecny kształt Telewizji Polskiej? Wirtualna Polska zleciła takie badanie Ogólnopolskiemu Panelowi Badawczemu Ariadna.

Większość Polaków negatywnie oceniło działalność telewizji publicznej w okresie, gdy zarządzał nią Jacek Kurski. Tak uważa 56 proc. badanych, w tym "zdecydowanie negatywne" osądza 42 proc. ankietowanych.

Pozytywną opinię o telewizji Kurskiego ma zaledwie 20 proc. respondentów, w tym tylko 7 proc. pytanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie". 24 proc. pytanych nie ma jednoznacznego zdania w tej kwestii.

W badaniu zapytano też o zmiany w oglądaniu kanałów Telewizji Polskiej. 45 proc. Polaków zadeklarowało, że całkowicie przestało oglądać TVP, odkąd prezesem został Jacek Kurski. 19 proc. respondentów odpowiedziało, że ogląda telewizję publiczną rzadziej, niż robiło to wcześniej.

Tylko 4 proc. Polaków zapewniło, że ogląda TVP "częściej niż przedtem". Kolejne 3 proc. ankietowanych przekazało, że ogląda TVP "znacznie częściej niż przedtem". Wariant "TVP stało się moją ulubioną stacją" wskazało 2 proc. pytanych. Tak więc prawdziwych fanów TVP ma zaledwie 9 proc.wśród zapytanych.

27 proc. respondentów nie zmieniło swoich preferencji wraz z objęciem władzy w TVP przez Jacka Kurskiego.

Łęczna 18 września 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876