Lubelski Węgiel Bogdanka, wiodąca kopalnia w Polsce, napotyka na trudności z dalszym zwiększeniem wydobycia węgla.
Lubelski Węgiel Bogdanka, będący częścią grupy Enea, osiągnął maksymalną pojemność swoich magazynów. Zarząd spółki poinformował, że główni krajowi odbiorcy również są zasypani węglem, a ukraińskie elektrociepłownie, które mogłyby być potencjalnym rynkiem zbytu, zostały zniszczone w wyniku działań wojennych.


"W I kwartale tego roku mieliśmy do czynienia ze zderzeniem dwóch czynników. Z jednej strony Bogdanka odbudowała swoje moce i jest zdolna do produkcji węgla na poziomie ponad 9 mln ton rocznie. Z drugiej strony obserwowaliśmy presję związaną z ograniczeniem zapotrzebowania na nasz surowiec m.in. ze strony spółek z grupy Enea," poinformował Artur Wasilewski, zastępca prezesa Bogdanki ds. finansowych.
W efekcie, Bogdanka zmniejszyła plan produkcyjny na ten rok do 7-8 mln ton. "Zapasy węgla urosły już do maksymalnej chłonności naszego magazynu," dodał Wasilewski. Zmniejszony plan wydobywczy spowodował także ograniczenie programu inwestycyjnego, jednak spółka zapewnia, że zachowuje elastyczność i jest gotowa na szybkie zwiększenie produkcji, gdyby sytuacja na rynku się zmieniła.

Nie będzie pracy w pełnym wymiarze w weekendy

Mimo mniejszej produkcji, Bogdanka nie planuje redukcji zatrudnienia. "Nie mamy takich planów. Nasi pracownicy pracują pięć dni w tygodniu, a w weekendy zlecamy prace firmom zewnętrznym. Wystarczy więc ograniczyć pracę weekendową do minimum, zapewniając jedynie bezpieczeństwo pod ziemią," wyjaśnia Wasilewski.
Jeszcze w ubiegłym roku Bogdanka miała nadzieję na sprzedaż części węgla klientom z Ukrainy, ale nasilone ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę krytyczną uniemożliwiły realizację tych planów. W rezultacie, eksport do Ukrainy został wstrzymany.
W I kwartale 2024 roku Bogdanka wypracowała 815,9 mln zł przychodów, 162,5 mln zł EBITDA i 42,8 mln zł zysku netto. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, przychody spadły o 13%, a zysk netto obniżył się o 66%, co jest głównie wynikiem spadku cen węgla.
Bogdanka pozostaje przygotowana na wszelkie zmiany rynkowe i gotowa do intensyfikacji wydobycia, gdy tylko pojawi się taka potrzeba.

BB

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876