Dzisiaj, w piątek 16 września, Rada Nadzorcza spółki Lubelski Węgiel Bogdanka odwołała w piątek ze stanowiska prezesa Artura Wasila – poinformowała spółka. Prezes kopalni został odwołany na osobiste polecenie Jacka Sasina, o czym w środę 14 września na Twitterze poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych.

Obowiązki prezesa zarządu powierzono wiceprezesowi ds. ekonomiczno-finansowych Arturowi Wasilewskiemu. Wasilewski ma pełnić obowiązki prezesa do dnia powołania prezesa, przy jednoczesnym wykonywaniu dotychczasowych obowiązków zastępcy prezesa. To spore zaskoczenie, bo wielu obserwatorów typowało na to stanowisko Kasjana Wyligałę, młodego prawnika związanego z PiS, współzałożyciela Fundacji Republikańskiej, który w marcu 2022 r. został zastępcą prezesa ds. operacyjnych w LW Bogdanka. Od 24 czerwca jest zastępcą prezesa ds. strategii i rozwoju w spółce. Jego kariera wystrzeliła wraz z wygraniem wyborów przez PiS. Wcześniej był szeregowym prawnikiem w kancelarii prawnej. Z racji poprzedniej pracy znalazł się też na niechlubnej liście „tłustych kotów” prezesa Jarosława Kaczyńskiego, opublikowanej przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Wiadomo, że Wyligała wsparł finansowo kampanię wyborczą PiS i w 2019 roku wpłacił na ten cel 43 tys. zł.

Nie podano oficjalnych powodów dymisji Artura Wasila, ale część analityków łączy to z informacją o wyłączeniu z eksploatacji jednej ściany w kopalni. W efekcie będzie to skutkowało mniejszym wydobyciem węgla. W środę Bogdanka obniżyła do 8,3 mln ton z 9,2 mln ton plan produkcyjny węgla handlowego w 2022 r. Spółka podała, że w ścianie uruchomionej w dniu 31 sierpnia 2022 r. nastąpił nagły i niespodziewany wzrost ciśnienia eksploatacyjnego, w wyniku czego doszło do jej zaciśnięcia Ze zaktualizowanego z tego powodu planu na 2022 rok wynika, że Bogdanka zamierza wydobyć w tym roku 8,3 mln ton tego surowca, choć w pierwotnych założeniach miało być ok. 9,5 mln ton.

Jak oświadczyła Dorota Choma, rzecznik prasowy kopalni, ściana, która została wyłączona z eksploatacji znajduje się na głębokości 800 metrów pod ziemią, na terenie gdzie nie była do tej pory prowadzona eksploatacja. Dodaje, że obecnie wydobycie węgla w tamtym miejscu jest niemożliwie ze względów technologicznych i bezpieczeństwa.

Bogdanka to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Niemal 65 proc. akcji ma kontrolowany przez Skarb Państwa koncern energetyczny Enea. Rzecznik Enea także sprawy nie komentuje.

Przed siedzibą zarządu spółki zjawiło się około 30 górników zaniepokojonych zmianami w spółce. Nic dziwnego, bo powołany w 2018 roku prezes Wasil miał spore zasługi dla firmy. Bogdanka w ubiegłym roku zanotowała rekordowe wyniki – zysk netto wyniósł 288,4 mln zł, wobec 73 mln zł rok wcześniej. Co więcej w czerwcu tego roku Artur Wasil został przez radę nadzorczą wybrany na kolejną kadencję. Tegoroczne wyniki kopalni też są godne pochwały. Z opublikowanych (o ironio) w czwartek 15 września wyników finansowych Bogdanki za pierwsze półrocze wynika, że przychody spółki wyniosły 1,46 mld zł, a zysk netto – 336 mln zł. W pierwszym półroczu 2022 r. Bogdanka wykonała ok. 18,4 km wyrobisk korytarzowych, a produkcja węgla handlowego wyniosła ponad 5,6 mln ton. Sprzedaż węgla ukształtowała się natomiast na poziomie 5,2 mln ton i była o 14,1 proc. wyższa niż rok wcześniej!

Wszystko wskazuje więc, że o dymisji zadecydowała polityka, a może po prostu układy.

Pełniący obowiązki prezesa Artur Wasilewski w 1998 r. ukończył studia wyższe na Politechnice Lubelskiej, kierunek Zarządzanie i Marketing, następnie w 2000 r. studia podyplomowe Finanse Przedsiębiorstw i Rynek Kapitałowy, a w 2003 r. Master of Business Administration na Uniwersytecie Warszawskim & University of Illinois. Związany z Lubelskim Węglem Bogdanka od 2000 r. Przeszedł szczeble kariery zawodowej od analityka finansowego, kierownika Działu Planowania i Analiz do głównego ekonomisty. Od 2013 r. pełnił funkcję dyrektora ds. controllingu, w 2018 r. objął stanowisko dyrektora ds. controllingu i finansów. Od 8 października był 2018 r. zastępcą prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych.

Łęczna 16 września 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876