Polska spółka Enea i japońska Mitsubishi Hitachi Power Systems chcą założyć wspólne przedsiębiorstwo, po to by zbudować elektrownię opartą na technologii gazyfikacji węgla. Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana przy kopalni w Bogdance.

Z końcem grudnia Enea i Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd. złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy do budowy bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym obiegiem gazyfikacji węgla (ICGCC) - podał UOKiK. Wniosek o utworzenie wspólnego polsko-japońskiego przedsiębiorcy jest obecnie analizowany przez UOKiK.

Wspomniane wyżej instalacje zużywają mniej paliwa i są bardziej ekologiczne niż tradycyjne elektrownie spalające węgiel. Sama technologia jest jednak stosunkowo młoda i na dobrą sprawę ciągle znajduje się w fazie prób laboratoryjnych. W jej doskonaleniu przodują Japończycy. Enea ma natomiast dobre doświadczenia ze współpracy z Japończykami. Współdziałała z nimi przy budowie bloku nr 11 w Elektrowni Kozienice, do którego nota bene głównym dostawcą paliwa jest Lubelski Węgiel Bogdanka SA.

Co więcej, w 2016 r. Enea kupiła od francuskiej Grupy Engie elektrownię Połaniec i działkę w Starej Wsi pod Łęczną, blisko kopalni w Bogdance. Francuzi planowali tam budowę elektrowni, ale pomysł nie doczekał się realizacji. Inwestycję w Starej Wsi, trochę pod naciskiem rządu, zaczęła rozważać Enea. Współpraca z Mitsubishi jest kolejnym, bardzo już konkretnym etapem przygotowań do budowy. Na sprzedaży węgla do planowanej elektrowni mocno zyskałaby Bogdanka, ale również cały nasz region, w którym jak dotąd nie ma zawodowej elektrowni o dużej mocy.

Mirosław Kowalik, prezes Grupy Enea, w listopadzie ub.r. podczas konferencji Enei i Bogdanki, pytany o budowę elektrowni w technologi IGCC w Starej Wsi szef Enei mówił: - To inwestycja bardzo ważna dla Lubelskiego Węgla, chodzi o zagospodarowanie pewnego potencjału wydobywczego, który mamy w Bogdance, bo patrząc na otoczenie i fakt, że coraz mniejszy jest ten tort i rynek dla węgla energetycznego, przygotowujemy się do technologii, która oprócz możliwości produkcji energii elektrycznej w sposób niskoemisyjny i spełniając normy, daje nam jeszcze pewną perspektywę dalszego rozwoju także w kierunku wykorzystania węgla dla celów chemicznych.

Elektrownia w Starej Wsi pod Łęczną o mocy 500 MW byłaby największą na świecie zasilaną zgazowanym węglem.

Łęczna 18 stycznia 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876