II Gala finałowa konkursu ,,Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego odbyła się 02 października 2020r. w Lublinie z udziałem żony prezydenta ,Agatą Kornhauser-Dudą. Pierwotnie finał miał odbyć się w maju, ale został przesunięty ze względu na pandemię koronawirusa.

W finale konkursu na najlepsze potrawy oraz rękodzieło uczestniczyło 400 pań ze 128 Kół Gospodyń Wiejskich. Finalistki prezentowały wszechstronne umiejętności kulinarne oraz artystyczne.

Gospodynie rywalizowały w trzech kategoriach. W kategorii rękodzieło największe wrażenie na jury zrobiły "duże kwiaty ogrodowe" wykonane przez Kukiełczanki spod Biłgoraja. Drugie miejsce przyznano „pająkowi” gospodyń z Modliborzyc, a trzecie „pisance-kraszance” z Wierzbicy Osiedla w powiecie chełmskim.

Za najlepszą potrawę z wykorzystaniem lubelskich jabłek uznano lekko pikantną zupę jabłkową z chipsami z boczku dzieła KGW w Rossoszy w powiecie bialskim. Na podium znalazły się także polędwiczki w sosie jabłkowym i buraczki z jabłkiem z KGW w Zagrodach w powiecie puławskim, a także bigos z jabłek od gospodyń z Moniaków w powiecie kraśnickim.

Wśród szarlotek za najsmaczniejszą uznano szarlotkę "cioci Krysi" od Pukarzowianek z powiatu tomaszowskiego, kolejna była "babuni" przygotowana przez Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych "Activum" z powiatu zamojskiego, a trzecie miejsce zajęła "szarlotka", która na konkurs przyjechała z Morynia Koloni w powiecie hrubieszowskim.

Wcześniej odbyły się półfinały regionalne – w Łukowie, Chełmie, Lublinie i Zamościu. Uczestniczyły w nich chętne panie ze 1150 Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń funkcjonujących na ich prawach w województwie lubelskim. W półfinale w Lublinie wzięły udział panie z powiatów: lubelskiego, kraśnickiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, lubartowskiego, łęczyńskiego i świdnickiego. W zmaganiach konkursowych uczestniczyło ich blisko 700.

W powiecie łęczyńskim w kategorii najlepsza szarlotka wyniki konkursu to: KGW Brzeziny, KGW w Stoczku, KGW Zalesianki w Zalesiu. W kategorii rękodzieło kolejność była taka: KGW Łańcuchów w Łańcuchowie, KGW w Brzezinach, KGW w Maryniowie. Kolejność w konkursie potrawy z wykorzystaniem lubelskich jabłek: KGW „Zalesianki” w Zalesiu, KGW „Łańcuchów” w Łańcuchowie, KGW Brzeziny.

Niestety reprezentantki powiatu łęczyńskiego z finału wojewódzkiego wróciły na tarczy. Może lepiej będzie za rok.

 

Łęczna 09 października 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876