W najnowszej historii takiego wydarzenia w Łęcznej nie było. Defilada, ślubowanie, dziesiątki żołnierzy, sprzęt wojskowy, a nawet czołg poruszający się ulicami Łęcznej.

16 września br. na Rynku II w Łęcznej odbyła się uroczysta przysięga wojskowa 69 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach "Wakacji z WOT" w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

 

Była to pierwsza taka uroczystość w Łęcznej, a jednocześnie 51. przysięga wojskowa w historii lubelskich terytorialsów. Na Rynku II licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta, rodziny żołnierzy składających przysięgę oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa.

List do nowych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystosował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W liście czytamy - Wspólnie z pozostałymi rodzajami naszych sił zbrojnych stoicie na straży bezpieczeństwa państwa. Podstawowym Waszym zadaniem jako Terytorialsów jest obrona regionu w którym mieszkacie. Zarówno w przypadku konfliktu zbrojnego, jak i sytuacji kryzysowych, czy klęsk żywiołowych macie przede wszystkim chronić lokalną społeczność, służyć jej wsparciem i pomocą - napisał szef MON.

Część oficjalna ceremonii zakończyła się defiladą pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Następnie odbył się piknik wojskowy, który przyciągnął wielu zwiedzających, w tym rodziny z dziećmi, a także miłośników militariów.

W Łęcznej można było oglądać m.in. czołg Leopard 2, Kompanijny Moduł Ogniowy RAK, Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD, Wyposażenie saperskie (zestaw ratowniczy Lucas, łódź desantowa, wykrywacz min) Wojskowy Wóz Kablowy, Polową Stację Zasilania, Warsztat Obsługi Pojazdów, Jelcz 662 Multilift, pojazdy ciężarowo-osobowe i zwiadowcze.


Łęcznianie korzystali także z wojskowej kuchni. Chętnych na grochówkę nie brakowało.

Grzegorz Kuczyński

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876