30 lipca 2021 prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie podwyższające pensje nie tylko dla premiera, ministrów czy wiceministrów, ale też innych wysokich rangą urzędników państwowych jak wojewodowie, rzecznicy itp. Skorzystali na tym również posłowie i senatorowie, których uposażenia są ustawowo powiązane z pensjami wiceministrów. Zrobiono to w chwili, kiedy rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział zamrożenie płac w budżetówce w ustawie budżetowej na 2022 rok i zrobił to drugi rok z rzędu. Podniósł się szum. Aby go przykryć posłowie przegłosowali ustawę gwarantującą podwyżki uposażeń Prezydentowi RP oraz przedstawicielom władzy samorządowej. Obiekcje opozycji, w tym poprawki senatu zostały odrzucone. Większość samorządów i samorządowców ochoczo skorzystała z możliwości otrzymywania sporo większych apanaży.

Pod koniec listopada pisaliśmy jakie podwyżki przyznali sobie i staroście z PiS radni powiatowi. Przypomnijmy. Uznali (rządząca większość), że zasługują na najwyższe możliwe podwyżki, dzięki czemu starosta (z wyrównaniem od 1. sierpnia) zarabia 19.470 zł brutto a na przykład przewodniczący rady ma dietę – 2.900 zł a radny bez funkcji – 1.700 zł.

Nie byli jedyni. Śladem powiatowego samorządu ochoczo podążyli radni z Puchaczowa. To tym bardziej ciekawe, bowiem wielokadencyjny wójt Adam Grzesiuk (PSL), który nie cieszył się popularnością wśród radnych i miał przyznane minimalne pobory, nagle odzyskał zaufanie i nie kto inny jak opozycyjny radny wystąpił o przyznanie mu maksymalnej podwyżki. No i wszystko poszło gładko i sprawnie. Wójt (z wyrównaniem od 1. sierpnia) zarabia 19.470 zł brutto. Radni też niemało. Przewodniczący rady i zastępca rady mają diety po 2.147 zł na rękę (było 1.342 zł), przewodniczący komisji stałych 2.061 zł (było 1.288 zł), a radni bez funkcji 1.717 zł (1.073 zł).

W Spiczynie podwyżki były niższe. Dochody przewodniczącego wzrosły z 850 zł miesięcznie do 1000 zł, wiceprzewodniczącego z 250 zł na 700 zł, przewodniczących komisji z 250 do 600 zł, pozostałych radnych z 200 zł na 500 zł.

Ciekawie odbywało się przyznawanie podwyżek w gminie Cyców. - Ustawodawca zrobił nam prezent bardzo kłopotliwy - ocenił 29 listopada podczas sesji Rady Gminy Cyców wójt Wiesław Pikuła (KWWyborców Wspólna Sprawa). Dodał też, że aktualnie samorządy borykają się z trudnymi budżetami (podwyżki cen energii, paliwa itp.), a ponadto konstrukcja przymusowych podwyżek wprowadza zamieszanie pod koniec roku budżetowego, w którym takich ekstra wydatków nie przewidziano.

Dlatego skromne zresztą podwyżki przyznano z datą obowiązywania od 1. stycznia 2022. W przypadku radnych nie ma to znaczenia, gorzej z pensją wójta. - Skoro ja sam też jestem za późniejszym terminem ustawowej podwyżki, to może nikt nie będzie tego chciał negować – powiedział mi wójt Pikuła. Podwyżka dla wójta jest minimalnie wyższa niż ustawowe minimum 80 proc. Stanowi je pensja zasadnicza 9.100 zł, dodatek funkcyjny 2.520 zł i 30% dodatek specjalny. Dieta radnego z 300 zł wzrośnie do 450, dodatek przewodniczących komisji stałych z 300 na 500 zł. Dieta przewodniczącego rady wyniesie 2100 zł.

Prawdziwy kontredans w sprawie samorządowych diet i pensji burmistrza odbył się w Łęcznej. Na pierwszym posiedzeniu radni nie podjęli uchwały w sprawie podwyżki dla burmistrza, chociaż przepisami prawa byli do tego zobligowani. Padały nawet tak kuriozalne propozycje, jak radnej Igi Zawiszy-Klimkiewicz, która ewentualną podwyżkę dla burmistrza (o ile jest obowiązkowa) postulowała by obligatoryjnie przekazać ją na cele charytatywne (sic).

Sprawę udało się rozstrzygnąć dopiero w środę 12 stycznia. Rada zdecydowała, że burmistrz będzie otrzymywał o ok. 7 tys. zł więcej, czyli 17 348 zł brutto (wyżej niż życzył sobie sam zainteresowany). Zgodnie z przepisami zmieniono także zarobki radnych. Przewodniczący Rada Miasta zamiast dotychczasowych 1,6 tys. zł będzie dostawał 2107 zł. Wiceprzewodniczący rady otrzyma 1806 zł (teraz to 1,1 tys. zł). Radni pełniący funkcje przewodniczących komisji (gospodarki finansowej i budżetu oraz rewizyjnej) wynagrodzenie wyniesie 1655,5 zł (podwyżka z 1 tys. zł). Dla przewodniczących komisji stałej lub doraźnej przewidziano 1505 zł zamiast obecnych 900 zł. Szeregowy radny może liczyć na 1204 zł (teraz 800 zł).

Tutaj należy podkreślić, że o ile diety radnych nie muszą być podnoszone (określono jedynie maksima podwyżek), to wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów miast oraz marszałków województw już tak. Ustawa zmieniła tzw. kwoty bazowe, co oznacza, że maksymalne zarobki mogą wzrosnąć o 60 proc., z 12,5 tys. zł do nieco ponad 20 tys. zł. Przy czym przepisy skonstruowano tak, że nie mogą oni zarabiać mniej, niż 80 proc. najwyższej stawki. Dlatego właśnie podwyżki liczone są w tysiącach złotych.

Jak jednak dochodzą nas głosy z łęczyńskiego ratusza to nie koniec chocholego tańca wokół zarobków i diet. Burmistrz zezłoszczony brakiem zgody radnych na podwyżki opłat o 4 zł za wywóz śmieci (w tym roku dopłata z budżetu miasta może wynieść nawet 900 tysięcy złotych) co podobno obiecali mu radni, chce zgłosić zmiany w dopiero co uchwalonych podwyżkach. Ma dla siebie proponować obniżkę zarobków do minimalnych ustalonych prawem, a dla radnych diety w wysokości 100 zł miesięcznie. - Aby to była praca społeczna – jak podobno twierdzi!

Oj będzie się działo na najbliższej sesji. Ja bym niestety jednak bardziej wierzył Jerzemu Urbanowi, pierwszemu propagandziście PRL, który w rzadkim przypływie szczerości powiedział za komuny, że władza zawsze się wyżywi!!!

Ryszard Nowosadzki

 ten post do 24 stycznia (włącznie) obejrzało na fb 2696 osób a polubiło lub udostępniło 71

Łęczna 18 stycznia 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876