Wczoraj pisaliśmy o okradzionym 22-letnim mieszkańcu gminy Cyców, który stracił 1200 zł. Jeszcze więcej bo ponad 4 500 tysiąca złotych straciła mieszkanka gminy Milejów po tym, jak chciała sprzedać wózek dziecięcy na portalu ogłoszeniowym. Uwierzyła potencjalnemu klientowi, który skontaktował się z nią poza portalem za pośrednictwem popularnego komunikatora. Kobieta weszła w przesłany przez niego link, gdzie podała dane wrażliwe do karty bankomatowej i bankowości internetowej.

 

- Wczoraj, 19 sierpnia do łęczyńskich policjantów zgłosiła się 26 – letnia mieszkanka gminy Milejów – informuje starszy aspirant Magdalena Krasna. Kobieta poinformowała, że padła ofiarą oszustwa za pośrednictwem internetowego portalu ogłoszeniowego oraz popularnego komunikatora. Z relacji zgłaszającej wynikało, że wystawiła do sprzedaży na portalu ogłoszeniowym OLX wózek dziecięcy. Wyceniła go na 900 złotych. Po około kilkudziesięciu minutach od wystawienia ogłoszenia za pośrednictwem komunikatora WhatsApp skontaktował się z nią potencjalny klient zainteresowany zakupem. Podczas prowadzonej korespondencji poinformował, że opłaci kuriera po czym przesłał link do fałszywej strony firmy kurierskiej. Niczego nie podejrzewająca kobieta weszła w link i zgodnie z instrukcjami wpisała swoje dane personalne, Pesel, dane z karty, a także login, hasło oraz pin do bankowości internetowej. Następnie wpisywała kody przesłane z banku za pośrednictwem wiadomości sms. Wówczas pojawiła się informacja, że kody są błędne. 26 – latka zalogowała się do swojego banku sprawdzić co się dzieje. Okazało się, że z jej konta zniknęło ponad 4500 złotych. Kobieta szybko skontaktowała się ze swoim bankiem i zablokowała kartę.

Schemat internetowych oszustw jest właściwie zawsze taki sam. Dlatego nigdy nie przekazujemy żadnych danych z kart bankomatowych oraz loginów i haseł do kont bankowych. W ten sposób dajemy przecież dostęp do naszych kont bankowych. Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy. Jeśli chcemy coś sprzedać na portalu ogłoszeniowym OLX koniecznie zapoznajmy się z przestrogami zamieszczonymi na blogu tej platformy.

Łęczna 20 sierpnia 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876