Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o bezrobociu na koniec 2020 roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2020 roku wynosiła 5,4 proc. i wzrosła w grudniu do 6,2 proc. W skali kraju liczba bezrobotnych od kwietnia 2020 roku systematycznie rosła – w kwietniu zarejestrowanych ludzi bez pracy było 965,8 tysięcy, w grudniu 1046,4 tys. Pod tym względem powiat łęczyński na tle średniej krajowej jak i sąsiednich samorządów wygląda całkiem przyzwoicie.

W skali kraju powiatem, gdzie sytuacja na rynku pracy była w 2020 roku najgorsza, był powiat szydłowiecki w woj. mazowieckim z bezrobociem na poziomie 24,3 proc. Na przeciwnym krańcu skali uplasowały się takie miasta jak: Katowice 1,7 proc. bezrobocia, Warszawa 1,8 proc., Poznań 2 proc., Wrocław i Sopot 2,4 proc.

W województwie lubelskim średni poziom bezrobocia na koniec roku 2020 wyniósł 8,2 proc. W powiecie łęczyńskim rejestrowane bezrobocie było na poziomie 5,5 proc. A w sąsiednich samorządach? W Lublinie – 5,6 proc, w powiecie lubelskim – 5,9 proc, świdnickim – 9,2 proc, lubartowskim – 11,2 proc, powiecie włodawskim – 16 proc.

Lepiej niż w powiecie łęczyńskim było w powiatach łukowskim 4,7 oraz biłgorajskim 5,3 proc. zarejestrowanego bezrobocia.

Należy jednak powiedzieć, że dane GUS nie oddają całkowitego bezrobocia w Polsce. W urzędach pracy rejestrują się głównie osoby, które mają szanse na uzyskanie zasiłku, ale żeby spełnić kryteria dla uzyskania zasiłku należy przede wszystkim przed utratą pracy zarabiać przynajmniej płacę minimalną, od której pracodawca musi jeszcze odprowadzać składkę do ZUS. Rejestrują się również ci, którym zależy na ubezpieczeniu zdrowotnym. Stojący pod sklepem panowie, proszący przechodniów o „pożyczenie” paru złotych na kolejne piwo, którzy pracą ani jej szukaniem nie splamili się od lat, nie są w myśl urzędowej definicji osobami bezrobotnymi. Wszyscy, którzy nie zgłoszą się do rejestracji albo przestaną w jakimś momencie przychodzić na wizyty do urzędu pracy z systemu znikają.

Łęczna 13 lutego 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677