W Lublinie protestowano wczoraj w obronie wolnych mediów. Pikietujący zebrali się, by wyrazić solidarność z dziennikarzami i niezależnymi wydawcami oraz sprzeciwić się nakładaniu kolejnego, specjalnego podatku dla mediów – od przychodów z samych reklam, chociaż tak jak inne firmy w Polsce płacą one już podatek dochodowy od tychże reklam.

Spontaniczny protest w Lublinie zorganizował Komitet Obrony Demokracji. Przed biurem Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Królewskiej zebrało się ok. 20 osób.

Jest rodzaj tchórzostwa, który jest najbardziej żałosny i to tchórzostwo zarzucam Prawu i Sprawiedliwości – mówił Krzysztof Kamiński, szef lubelskiego KOD. – To tchórzostwo przed prawdą, do której obywatele mają prawo. Od przekazywania obywatelom prawdy są wolne media, nie media rządowe czy partyjne, w których nie pracują dziennikarze, tylko płatni PiS-owscy propagandyści. Dlatego atak na wolne media pod pozorem obciążeń fiskalnych ma przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby wolne media stały się mediami „obajtkowymi”.

Nie chcemy być na usługach partii, biznesu, wójtów, burmistrzów. Chcemy być wolni i pisać to, co jest naszą misją – mówił podczas pikiety Paweł Krysiak, redaktor naczelny lubelskiej Gazety Wyborczej. – Naszą misją jest przede wszystkim patrzeć władzy na ręce. Każdej władzy.

Zamiary polskiego rządu odbiły się szerokim echem na całym świecie, krytycznie o pomyśle PiS pisała prasa, informowały agencje informacyjne i stacje telewizyjne.

Bob Menendez, wpływowy amerykański senator, przewodniczący senackiej komisji ds. stosunków zagranicznych, wydał oświadczenie wyrażające zaniepokojenie proponowanym przez polski rząd podatkiem od reklam. Stwierdził w nim m.in. Jestem głęboko zaniepokojony planami polskiego rządu, dotyczącymi nałożenia nowego podatku na dochody niezależnych mediów z reklam. Rozwiązanie to może podważyć sytuację finansową niezależnych mediów w Polsce, które są niezbędne w każdej demokracji. Żaden rząd nie powinien wykorzystywać pandemii Covid-19 i skutków, jakie przyniosło ona budżetowi, jako pretekstu do osłabienia wolnej prasy” - napisał przedstawiciel senackiej większości w oświadczeniu.

Do sytuacji w Polsce podczas czwartkowej konferencji prasowej odniósł się też Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA. - Jesteśmy oddani wzmacnianiu partnerstwa z Polską i wypełnianiu naszego zobowiązania, by wspierać demokratyczne instytucje, prawa człowieka i praworządność. Stwierdził też jednak, że – Propozycja podatku dla mediów w Polsce budzi wątpliwości. Stoimy na stanowisku, że niezbędne jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do różnych źródeł informacji oraz opinii, do wolnych mediów. To podstawy funkcjonowania demokratycznego państwa. Został też zapytany o zarzuty, które zostały postawione Marcie Lempart, liderce Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Wiemy o tych zarzutach, śledzimy sytuację bardzo uważnie. Głoszenie i ochrona wolności słowa, prawa do pokojowego protestu i niezależności sądowniczej, są kluczowe dla każdej demokracji - powiedział Ned Price. Dodał, że te zarzuty są "nieodłącznym elementem zacieśniającej się przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego" w Polsce.

Z kolei rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand, zapytany o projekt ws. składki od reklam, powiedział w środę (10 lutego) w Brukseli "Wiemy o obawach podniesionych przez polskie media. (...) Widzieliśmy czarne ekrany. Nasze obawy dotyczące pluralizmu medialnego w Polsce są dobrze znane i znalazły się w raporcie na temat praworządności". Podkreślił też: Oczekujemy od państw członkowskich żeby zapewniły, że ich fiskalne i inne polityki nie będą miały wpływu na obowiązek zagwarantowania wolnego, niezależnego, zdywersyfikowanego ekosystemu medialnego. Dodał, że jest to jeszcze bardziej ważne w czasie pandemii, która mocno uderzyła w sektor medialny. "Na poziomie unijnym i narodowym musimy wspierać media, małe i duże, żeby przeszły przez kryzys i kontynuowały swój kluczowy cel dla demokracji" – powiedział.

Łęczna 13 lutego 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876