W powiecie łęczyńskim mamy do czynienia (dane z 12 października) z siedmioma zdiagnozowanymi ogniskami koronawirusa. Trzy z nich są niestety w fazie rozwojowej. To nowe ognisko - Zgromadzenie Modlitewne Wspólnota Jana Chrzciciela, Komenda Powiatowa Policji w Łęcznej i niestety ciągle ognisko w Kopalni Bogdanka.

Największym ogniskiem jest oczywiście Bogdanka, gdzie liczba potwierdzonych chorych nieznacznie wzrosła do 109 (przez trzy dni o zaledwie cztery). Liczba poddanych kwarantannie zwiększyła się natomiast do 652. Oznacza to dobitnie, że w Bogdance nie zastosowano metody z powodzeniem wykorzystanej na Śląsku i nie poddano pracowników lubelskiej kopalni masowym testom. Nie jestem epidemiologiem, ale brak badań przesiewowych w tak dużym zakładzie pracy uważam za poważny błąd, który może skutkować dużą ilością nowych zakażeń. To, że nikt nie trafił jeszcze do szpitala nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla sanepidu.

W fazie rozwojowej jest też ognisko w Komendzie Powiatowej Policji w Łęcznej. Tu potwierdzono zakażenie u 8 osób, kwarantannie poddano 102 i jeszcze izolacji domowej 8. W Zgromadzeniu Modlitewnym Wspólnota Jana Chrzciciela zakażenie potwierdzono u 4 osób, poddano kwarantannie 9, a izolacji domowej 4.

W będące w fazie stabilnej uznawane są ogniska w Stacji Dializ w Łęcznej, w drużynie piłkarskiej z Cycowa, gdzie kwarantannie poddanych jest już 45 osób. Podobnie jak ZOL w Puchaczowie, gdzie liczba osób potwierdzonych w ognisku to już 37, poddanych kwarantannie 69, izolacji domowej 11, a liczba hospitalizowanych wzrosła do 24. Ognisko w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęcznej uznawane jest za będące w fazie wygaszania.

 

Łęczna 13 października 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677