Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 102 nowe przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - podała Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego. Zmarły dwie osoby. Najwięcej zakażonych w Lublinie oraz powiatach lubelskim i łęczyńskim. W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łęcznej zmarł 62-letni Pacjent z infekcją COVID-19. Pacjent pochodził z powiatu łęczyńskiego, miał choroby współistniejące.

Nowe zakażenia dotyczą osób z Lublina (16), Zamościa (4), Chełma (2), Białej Podlaskiej (2) oraz powiatów: lubelskiego (15), łęczyńskiego (13), puławskiego (12), radzyńskiego (8), zamojskiego (7), włodawskiego (5), janowskiego (5), biłgorajskiego (3), ryckiego (2), bialskiego (2), kraśnickiego (2), chełmskiego (2) i lubartowskiego (1). Jest też 1 przypadek w trakcie weryfikacji miejsca zamieszkania.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przedstawił wczoraj statystyki dotyczące miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń w województwie lubelskim. Okazuje się, że najczęściej do zakażenia dochodzi w zakładach pracy – zarejestrowano 303 takie przypadki. Zdaniem wojewody, wynika z tego, że pojawiają się błędy w organizacji pracy w zakładach. – Jeżeli dobrze jest praca zorganizowana, to znaczy, praca zespołami, które bezpośrednio nie mają ze sobą kontaktu, to nawet jeśli pojawi się zakażenie. to wtedy eliminuje się dalsze zakażanie poprzez obowiązek kwarantanny tylko danego zespołu, a nie całego zakładu pracy – mówił Lech Sprawka.

Kolejnym miejscem licznych zakażeń są niestety kontakty w szpitalu – 167. Zgodnie z przewidywaniami zarazić się łatwo w szkole – 99 przypadków, w tym aż 80 w jednym tylko ośrodku szkolno-wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim. Ogniskami zachorowań stają się też wesela – 85, DPS-y – 60, zachorowania w zakładach opiekuńczo-leczniczych – 35. Komentując te liczby wojewoda na przykładzie DPS-ów znów dowodził, że wszystko zależy od organizacji pracy. - Mamy przykłady DPS-ów, gdzie jest to świetnie zorganizowane i nawet jeśli pojawi się zakażenie to jest bardzo ograniczony krąg zakażeń – stwierdził. - Ale przykład jednego z DPS-ów gdzie jest ognisko rozwojowe na terenie województwa, gdzie zakażenie jednej pielęgniarki oznaczało konieczność objęcia kwarantanną wszystkich pensjonariuszy, dlatego że mieli z nią kontakt – mówił wojewoda.

W zaprezentowanych statystykach mnie osobiście niepokoi liczba 1149 zakażeń oznaczająca – inne przypadki zachorowań. To tutaj są wszystkie nasze indywidualne spotkania, ze znajomymi, rodziną ale także te ze sklepów czy innych publicznych miejsc w których ciągle pojawiają się ludzie nie przestrzegający dystansu społecznego czy robiący np. zakupy bez maseczek. Bez naszej samodyscypliny i braku akceptacji społecznej dla takich zachowań liczba zakażeń będzie tylko rosła.

Do tej pory pory w woj. lubelskim odnotowano 3 098 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 49 chorych, a wyzdrowiało 2 151 pacjentów.

W kraju Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 934 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 26 ofiarach śmiertelnych. W ten sposób przekroczyliśmy już liczbę 100 tysięcy zakażonych. Zmarło dotąd 2 630 chorych. Minionej doby zajętych było 2977 szpitalnych łóżek "covidowych" (o 125 więcej niż dzień wcześniej) oraz 191 respiratorów (o 12 więcej niż 3 października).

Najwięcej wykrytych nowych zakażeń pochodzi z województw: kujawsko-pomorskiego (229), pomorskiego (223), małopolskiego (185), wielkopolskiego (168), mazowieckiego (164), podkarpackiego (141), łódzkiego (127), śląskiego (120), lubelskiego (102).

W kraju wykonano 25,9 tys. testów. To mniej niż poprzednio.

Łęczna 04 października 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876