Święto pieczonego ziemniaka zorganizowane zostało 19 września przez Stowarzyszenie „Schody życia” i Gród Słowiański w Wólce Bieleckiej. Element dodatkowej historycznej edukacji dołożyli też członkowie Chorągwi Zamku w Zawieprzycach.

Na łąki Wólki Białeckiej, do Ośrodka „Choina – Horodyszcze” przyjechało parędziesiąt osób – rodziny z dziećmi w tym z młodzieżą posiadającą orzeczenia. Nikt nikogo jednak nie wyróżniał a wszyscy świetnie się bawili.

Samo pieczenie ziemniaków było tylko drobnym elementem całej imprezy. W ośrodku znajduje się znana nie tylko w naszym regionie rekonstrukcja słowiańskiego grodziska, z pobliskiego Klarowa. Od jej zwiedzania zaczęła się więc sobotnia impreza. Przekraczając bramę grodu przybyli do Wólki Bieleckiej przenieśli się w świat naszych praojców. Jarosław Woliński ze swadą i humorem opowiadał zgromadzonym o pradawnych wierzeniach Słowian, jak z rękawa sypiąc anegdotami na temat życia wczesnośredniowiecznych Polaków. I chociaż niektórzy twierdzą, że młodzież historią się nudzi, to w Wólce słuchali opowieści naprawdę z zaciekawieniem. Tak jak i później pogadanki połączonej z demonstracją strzelania z muszkietu w wykonaniu członka Chorągwi Zamku w Zawieprzycach.

Dzieci generalnie wspaniałe wchodziły w interakcję, w skupieniu słuchały historycznych opowieści i aktywnie uczestniczyły w proponowanych grach i zabawach. A atrakcji było sporo. Można było postrzelać z łuku czy stacjonarnej procy, uczestniczyć w grach zręcznościowych sprzed wieków, a nawet potańczyć zupełnie inaczej niż się to robi na dyskotece.

Zabawy na świeżym powietrzu wzmagają apetyt więc serwowano biały barszcz, kiełbaski z ogniska, no i oczywiście tytułowego ziemniaka z ogniska. Wszystko, włącznie z dojazdem autobusem, za jedyne składkowe 30 zł. Szkoda, że na „święcie ziemniaka” w Wólce Bieleckiej nie było nikogo z Centrum Kultury w Łęcznej – może by podpatrzyli i nauczyli się jak robić fajne imprezy dla lokalnej społeczności za symboliczne wprost pieniądze.

Łęczna 20 września 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876