W ramach obchodzonej w tym roku 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych rondo wzdłuż głównej ulicy miasta od niedzieli nosi nazwę „Lubelskiego Lipca 1980”.

W niedzielę w Łęcznej odbyły się uroczystości związane z nazwaniem ronda u zbiegu drogi krajowej nr 82 z drogami wojewódzkimi nr 820 i 829. Skrzyżowanie to nosi teraz nazwę „Lubelskiego Lipca 1980”. Ma to być gest wdzięczności i pamięci ze strony miasta w 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Pomysł nadania takiej nazwy bezimiennemu rondu wyszedł ze strony jednego z miejskich radnych. Uzyskał aprobatę po czym w marcu wszyscy radni poparli uchwałę w tej sprawie. Jak wskazano w uzasadnieniu, skrzyżowanie to znajduje się na drodze wyjazdowej z Łęcznej w kierunku Świdnika i Lublina, gdzie rozpoczęły się lipcowe strajki.

Strajki lubelskie 1980 to fala strajków i protestów pracowniczych, które w dniach 8-24 lipca 1980 objęły ponad 150 zakładów pracy na Lubelszczyźnie, z czego 91 w Lublinie. Pracownicy domagali się m.in. cofnięcia podwyżek cen artykułów żywnościowych, podwyższenia płac, a w kilku przypadkach niezależności związków zawodowych. W WSK Świdnik i w FSC Lublin protesty zakończyły się pisemnymi porozumieniami robotników z władzami.

Strajki rozpoczęły się w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego Świdnik na Wydziale Obróbki Mechanicznej 8 lipca 1980 roku, a ich bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen żywności. 9 lipca rozpoczął się strajk w Fabryce Maszyn Rolniczych „Agromet” w Lublinie. W Lublinie włączyły się w to największe zakłady jak nieistniejące już: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów, Zakład Naprawczo-Produkcyjny Mechanizacji Rolnictwa...

Od grudnia 1970 roku była to największa akcja strajkowa przed protestami na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku.

Łęczna 14 września 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677