Na dzień 6 stycznia, czyli na sześć dni przed 28. finałem WOŚP w powiecie łęczyńskim zarejestrowano cztery sztaby WOŚP. W Łęcznej przy CK szefem sztabu jest burmistrz Leszek Włodarski, w Cycowie w Gminnym Domu Kultury sztabowi przewodzi dyrektor GDK w Cycowie Marzenna Karpowicz, w Milejowie sztab WOŚP przytulił Gminny Ośrodek Kultury a szefuje mu Mariola Pacholska-Roczon, w Spiczynie sztab ulokowano w szkole podstawowej a przewodzi mu Monika Szczepaniak. W Lublinie zarejestrowano 11 sztabów; w Świdniku, Lubartowie i Włodawie po jednym.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 28. Finał WOŚP odbędzie się 12 stycznia 2020 roku. W ciągu dotychczasowych dwudziestu siedmiu finałów Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 miliarda złotych.

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w polski kalendarz i jednocześnie stał się częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski, ale również poza granicami kraju, organizowane są koncerty, festyny, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej, a także artyści zagraniczni, którzy często grają za darmo. Odbywają się też różne imprezy kulturalne i sportowe.

Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast. W każdym województwie działają lokalne sztaby WOŚP odpowiedzialne za wstępne zliczanie pieniędzy zebranych przez podległych im wolontariuszy, a następnie przelanie ich na konto WOŚP. A są to już kwoty niemałe. Rok temu Dzięki wielkim sercom Polaków udało nam się zebrać 175 938 717,56 zł. Celem zbiórki było pozyskanie środków na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Na kwotę zebraną w Finale WOŚP złożyły się zbiórka publiczna (88 893 503,89 zł), pozostałe darowizny przekazane na cel akcji przede wszystkim poprzez kanały elektroniczne (86 055 296,90 zł) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (989 916,77 zł).

A zaczęło się skromnie od piątkowej audycji programu III PR prowadzonej przez Jerzego Owsiaka – spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiły za pośrednictwem Owsiaka i PR na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993, zapoczątkowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Telewizji Polskiej pt. „Róbta co chceta”, znanym również pod nazwą „Kręcioła”. Pieniądze zbierano dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację 3 stycznia 1993. Podczas pierwszego finału zebrano ponad 1,5 mln dolarów, co przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Zebrane pieniądze pozwoliły zakupić potrzebny sprzęt nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgii Dziecięcej w całej Polsce.

Fundacja organizująca cykliczne akcje charytatywne została założona w Warszawie 2 marca 1993. Sama nazwa „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” została po raz pierwszy użyta w programie „Róbta co chceta, czyli rock’n’rollowa jazda bez trzymanki” w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku i jej autorem jest Jerzy Owsiak.

Spotkajmy się na 28. Finale WOŚP.

Łęczna 06 stycznia 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876