Ponad 3,3 miliona złotych kosztował rezonans magnetyczny, który znajdzie się niebawem na wyposażeniu szpitala w Łęcznej i będzie służył pacjentom. Cała procedura przetargowa i zakupowa została zakończona w sierpniu. Teraz jest czas na realizację umowy.

- Rozpoczynamy adaptację pomieszczeń, w których zostanie ustawiony nasz nowy nabytek. Do tego celu przystosowywane są pomieszczenia na parterze przy dziale Rehabilitacji - mówi Krzysztof Bojarski, dyr. SPZOZ w Łęcznej. - Pacjenci będą mogli wykonać badania z wykorzystaniem rezonansu za kilka miesięcy.

O takim sprzęcie diagnostycznym marzy niejedna placówka medyczna, ale tylko nieliczne mają go w swoim posiadaniu. W kraju rezonansem magnetycznym dysponuje zaledwie osiem szpitali powiatowych, bo zakup tej klasy sprzętu to poważny wydatek. SPZOZ w Łęcznej dokonał tego z pomocą unijnych funduszy realizując projekt pt. „Zwiększenie dostępności do świadczeń diagnostycznych i zabiegowych dla pacjentów SPZOZ w Łęcznej poprzez zakup nowoczesnego sprzętu medycznego”.

W ramach tego projektu, którego wartość wynosi 6,877 miliona zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej to 4,58 mln zł, zakupione zostały jeszcze inne urządzenia diagnostyczne. m. in. cztery cyfrowe aparaty rentgenowskie i zestaw endoskopowy EUS - pierwsze takie urządzeniem w województwie, które służy do badania usg przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu.

Zależy nam na budowaniu bazy diagnostycznej na najwyższym poziomie - podkreśla dyr. Krzysztof Bojarski. - Realizujemy ten projekt, żeby mieszkańcy naszego powiatu nie musieli jeździć po kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę, by zrobić specjalistyczne badanie.

Zakończenie projektu przewidywane jest na 31 grudnia 2019 r. Powstała infrastruktura diagnostyczna będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pieniądze projektowe pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Łęczna 30 września 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876