Dożynki powiatowe to ważna uroczystość, pozwalająca na wspólne kultywowanie tradycji przodków, prezentację kultury ludowej, a także integrację wszystkich mieszkańców. W tym roku impreza odbędzie się 15 września na obiektach sportowych GKS „Górnik Łęczna”.

W programie uroczystości znajdą się stałe elementy związane z obchodami święta plonów: barwny korowód, msza dziękczynna za ukończenie żniw i prac polowych z obrzędem dzielenia się chlebem, konkurs wieńców dożynkowych czy występy folklorystyczne. Wśród różnorodnych stoisk znaleźć będzie można wyroby rękodzielnicze, m.in.: rzeźby i figurki wykonane z drewna, wyroby ceramiczne, wiklinowe oraz stoiska z lokalnymi potrawami i poradami eksperckimi.

W tym roku organizatorzy w szczególny sposób postanowili wyjść naprzeciw potrzeb najmłodszych uczestników imprezy i zrobić coś, czego nie było do tej pory – strefę dzieci. Strefa dzieci to wspólna inicjatywa Starostwa Powiatowego w Łęcznej, jednostek powiatowych oraz łęczyńskich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. To właśnie oni zjednoczą swoje siły, aby bezpłatnie zapewnić rodzinom z dziećmi moc atrakcji, wyzwań i uśmiechu na twarzy. W ramach działalności strefy zostanie przeprowadzony konkurs plastyczny dla najmłodszych z atrakcyjnymi nagrodami.

Dożynki powiatowe to również okazja do wręczenia „Złotych Gryfów” powiatu łęczyńskiego, z okazji przypadającego w tym roku 20-lecia powiatu. W konkursie przewiduje się przyznanie nagród w czterech kategoriach – działalność: gospodarcza, społeczna, sportowa oraz kulturalna.

W związku z jubileuszem 20-lecia powiatu, organizatorzy starali się, aby tegoroczne święto było uhonorowaniem działalności lokalnych twórców. Z tego też powodu w części rozrywkowej wystąpią artyści z naszego regionu – zespoły Wita-Mina D oraz Mezar, natomiast gwiazdą wieczoru będzie dobrze znany wszystkim Defis.

Równolegle z przebiegiem uroczystości dożynkowych, prowadzona będzie akcja krwiodawstwa przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, na zakończenie której odbędzie się loteria z nagrodami.

Impreza odbędzie się na boisku treningowym GKS „Górnik Łęczna”, pomiędzy stadionem a kortami tenisowymi. Dla uczestników będzie udostępniony dodatkowy parking na targowisku miejskim.

Łęczna 10 września 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677